Počiatek už vie: do Monaka neletel

09.08.2008 06:02
Počiatek
Minister financií Ján Počiatek Autor: ,

Minister financií Ján Počiatek (Smer) si spomenul. Do Monaka na preteky formuly 1 neletel, ale cestoval autom. Počiatek takto po vyše mesiaci vysvetľuje nejasnosti okolo svojho pobytu v Monaku, kde sa stretol s finančníkmi z J&T. "Minister mi oznámil, že neletel, ale cestoval osobným autom," povedal šéf parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Gábor Gál (SMK).

Pritom ešte koncom júna Počiatek nepoprel, že bol v Monaku letecky. Tvrdil, že to nebolo súkromné lietadlo J&T. „Jaj, ozaj. Palubný lístok som nemal,“ hovoril. Ani v novej verzii o aute Počiatek nevysvetlil podrobnosti. Neukázal žiaden doklad, ktorý by potvrdil, že si pobyt a cestu zaplatil z vlastného vrecka. Za výlet, počas ktorého sa zabával na jachte finančníkov z J&T, dostal pritom od premiéra Roberta Fica žltú kartu.

Cesta autom z Bratislavy do Monaka trvá viac ako jedenásť hodín. S nevyhnutnými prestávkami sa môže predĺžiť aj na 13 hodín. Minister sa v Monaku podľa dostupných informácií zdržal iba tri dni. Poslancovi za SDKÚ Ivanovi Štefancovi sa preto vysvetlenie o ceste autom nepozdáva. „Navyše keď sám povedal, že ho vlastne samotné preteky až tak nezaujímali, išiel tam len kvôli smradu motorov,“ poznamenal. Počiatkov hovorca Miroslav Šmál nespresnil, či minister išiel vlastným autom, alebo ho niekto odviezol. „Už sa k tomu nechceme vracať.“ Gál sa na podrobnosti cesty nepýtal. „Povedal, že má svedkov. Ja nie som inkvizítor, aby som to vyšetroval,“ dodal s tým, že celá vec je preňho po tejto odpovedi uzavretá. Jeden z finančníkov – Patrik Tkáč – po vypuknutí kauzy informoval, že cestoval autom, pretože viezol aj tehotnú manželku. Podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru však Počiatek necestoval s Tkáčovcami.

Počiatek ešte v júni v parlamente vyhlásil, že je pripravený cestu do Monaka podrobne dokladovať. Na Štefancovu interpeláciu však odpovedal vyhýbavo. „Interpeláciou sa rozumie kvalifikovaná otázka, ktorá sa vzťahuje na uplatňovanie a vykonávanie zákonov,“ napísal Počiatek Štefancovi.

Premiér Robert Fico (Smer) pritom pomerne často odpovedá v parlamente poslancom za Smer na otázky, v ktorých sa pýtajú na jeho názory na historické udalosti, nie na výkon jeho funkcie. Štefanec s odpoveďou na interpeláciu spokojný nie je. „Budem sa ministra pýtať znova,“ povedal.

Počiatek čelil v máji podozreniu, že sa s ľuďmi z J&T nestretol v Monaku náhodou, ale bol na jachte ich hosťom. Krátko nato skupina J&T zarobila milióny korún na zmene konverzného kurzu koruny.

Minister vnútra Robert Kaliňák v čase Počiatkovho odvolávania v parlamente tvrdil, že Monako je vnútrostranícky problém Smeru. Šéf klubu Miroslav Číž povedal, že v strane sa táto téma preberala, on sa však o vec nezaujímal. To, či po Počiatkovom pobyte na jachte unikli dôverné informácie, na základe ktorých mohli finančné skupiny zarobiť, stále preveruje Národná banka Slovenska. Výsledok by mal byť známy v septembri.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

23,99
Amore biele ľalie

Amore biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk