SMK: Fico sa hlási ku korupčnému systému

Za "nebezpečné" považuje SMK slová predsedu vlády Roberta Fica o straníckom klientelizme. Premiér v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike uviedol, že stranícky klientelizmus je súčasť fungovania politického systému. SMK to odmieta, slová o jeho vízii na budovaný politický systém na Slovensku označila za "krajne neprijateľné".

25.08.2008 13:00
SMK Foto:
Logo SMK.
debata

Upozorňuje tiež, že na základe deformácií, ktoré tvrdí Fico a realizuje súčasná vláda, hrozí Slovensku zastavenie finančnej podpory z fondov Európskej únie.

Premiér Fico považuje za normálne, ak vládna koalícia pri výbere projektov uprednostňuje svojich priaznivcov. "Politický systém funguje tak, že je tu priame napojenie politických strán na starostov a primátorov, potom by to nefungovalo, akú motiváciu by tí ľudia mali“, vyhlásil Fico v TA3. "Členstvo v strane, to že niekto sympatizuje s politickou stranou nemôže byť ako záznam v registri trestov“, zdôraznil.

Neprípustné podľa premiéra je len porušenie zákona alebo priame zvýhodnenie rodinných príslušníkov. Prípadmi straníckych prepojení v tendroch, s ktorými prichádzajú médiá, sa nemieni zaoberať. Reagovať bude len na zistenia Úradu pre verejné obstarávanie. Fico v relácii opätovne zaútočil na printové médiá, že vyťahujú osobné prepojenia, pretože nemajú ako inak kritizovať vládu.„Nebudeme diskriminovať našich ľudí za to, že sa hlásia k vládnej koalícii,“ uzavrel. 

Podľa SMK takto funguje „korupčný politický systém, nie európsky“. „Predseda vlády… odtajnil svoje názory jednoznačne – finančnú podporu majú dostať predovšetkým tie samosprávy, ktoré sú bližšie koalícii,“ uvádza SMK v tlačovej správe. Podľa strany vypracovala Európska únia na riešenie straníckeho klientelizmu jednoznačné pravidlá hry. Majú byť nimi „vopred zverejnené kritériá posudzovania projektov“.

„Súčasťou systému je aj vopred zverejnený bodový systém, ktorým sa hodnotia jednotlivé časti a parametre projektov,“ uvádza SMK. Pripomína, že tento systém fungoval dobre na Slovensku počas pôsobenia bývalej vlády a jeho úroveň bola uznaná aj Európskou komisiou.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy