Vláda pridá rodičom tisíce. Pred voľbami

Bonbón za miliardy korún chystá pre rodičov ministerstvo práce na čas tesne pred voľbami. Takmer dvojnásobne by sa mal zvýšiť rodičovský príspevok od januára 2010 - zhruba na úroveň minimálnej mzdy. Tá by mala byť v tom čase okolo deväťtisíc korún (298 €). Rodičovský príspevok teda pravdepodobne dosiahne osemtisíc korún - čo je minimálna mzda po odrátaní odvodov. Podľa rezortu financií však peniaze na to nie sú.

27.08.2008 07:15
Matka s dieťaťom Foto:
Ilustračné foto
debata

V súčasnosti je výška príspevku 4 560 korún (151,36 €). „Od januára 2010 chystáme radikálne zvýšenie rodičovského príspevku. Chceme rodičom nahradiť výpadok príjmov aspoň na úrovni minimálnej mzdy. Aká to bude presne suma, o tom je ešte predčasné hovoriť, ale mala by to byť minimálna mzda mínus odvody,“ uviedla ministerka práce Viera Tomanová (Smer). Zvýšiť rodičovský príspevok tak, aby dosiahol úroveň aspoň minimálnej mzdy, sa zaviazala vláda Roberta Fica (Smer) vo svojom programovom vyhlásení.

Ministerstvu financií sa Tomanovej nápad nepozdáva. Také navýšenie by totiž zaťažilo štátny rozpočet navyše o 5,5 miliardy korún ročne (182 miliónov €). „Aj pol miliardy navyše je ťažko zvládnuteľná suma,“ vyhlásil hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.

Ministerka práce navrhuje aj pravidelnú úpravu rodinných prídavkov podľa zvyšovania životného minima. Zmenu navrhla v novele zákona, ktorý by mal platiť od januára budúceho roku, ministerstvo financií je však opäť proti. „Ako môžeme dnes niečo nadviazať na životné minimum, keď vieme, že v marci sa bude výpočet minima meniť? A okrem toho – dáme zvyšovanie rodinných prídavkov do zákona a čo keď na to nebudú v rozpočte peniaze? Určite budeme ešte s ministerstvom práce rokovať,“ tvrdí Šmál.

Tomanová však na svojej verzii trvá. Rodinné prídavky sa totiž nezvyšovali už štyri roky. Práve preto, lebo ich úprava nebola zakotvená v zákone, ale stála iba na dobrej vôli vlády. Či na ňu nájde peniaze, alebo nie. A za posledné dva roky na ňu prostriedky nenašiel ani Ficov kabinet. „Nebudem ustupovať vo veciach, ktoré sú v prospech rodičov. Trvám na tom,“ vyhlásila Tomanová.

Okrem toho rezort práce pripravuje aj ďalšie sociálne opatrenia, ktoré vyjdú štát na jedenásť miliárd korún (365 miliónov €). V budúcom roku dostanú 25-tisíc Sk (829,85 €) rodičia aj tých detí, ktoré sa narodili ako druhé a tretie v poradí, chystá sa valorizácia dôchodkov od januára, zvýšia sa rodinné prídavky z 540 korún (17,92 €) na 640 (21,24 €), vianočný príspevok sa ujde aj vdovám, vdovcom a sirotám. Vláda tiež plánuje zaviesť trinásty dôchodok.

Premiér tvrdí, že sociálny balíček s ministerstvom financií už prediskutoval. „Nikto z nás nemá chuť robiť harakiri s verejnými financiami,“ odpovedal Fico na otázku, či na to bude dosť peňazí. Trinásty dôchodok a vyššie rodičovské príspevky sú naplánované na čas tesne pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v lete 2010.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy