Gašparovič vymenoval 12 nových generálov

02.09.2008 15:28
Prezident vymenoval 12 generálov
Jedným z vymenovaných je aj brigádny generál Jaroslav Kuča (vľavo). Autor:

Prezident Ivan Gašparovič na návrh vlády povýšil ôsmich vojakov, troch policajtov a šéfku colníkov. Traja brigádni generáli sa stali generálmajormi, piati plukovníci brigádnymi generálmi. Traja policajti - plukovníci boli povýšení na generálov, rovnako ako riaditeľka colného úradu.

Prezident neskrýval spokojnosť s prácou armády a jej zahraničných misií. „Moje návštevy týchto ozbrojených zložiek ma vždy uspokojili. Uspokojili ma preto, že som dostával vždycky pozitívne hodnotenia,“ povedal. Zamyslel sa aj nad poslaním armády kedysi a dnes. „Poslanie slovenskej armády dneska je aj trochu iné, ako bojových útvarov – pomáhať tam, kde je potrebné, najmä pri prírodných katastrofách, ale aj v riadnom občianskom živote.“

Polícia plní podľa prezidenta „úlohu pri zabezpečovaní práv občanov, pri zabezpečovaní spokojného bezpečnostného života“. Aj slovenská polícia prešla reorganizáciou. „Chcem povedať, že reorganizáciou, ktorá polícii doniesla nové úlohy – úlohy spolupráce s ostatnými zložkami – aj s armádou, spolupráce s orgánmi, činnými v trestnom konaní,“ vyhlásil.

Pred povýšenými a ich rodinami vyzdvihol aj prácu colníkov. „Aj keď Slovensko sa stalo členom schengenu, práca colníkov nebude ľahká, a možno jej ani nebude menej, ale bude o to zodpovednejšia.“ Na záver všetkým zaželal, aby SR ako člen EÚ a NATO bola „zodpovedným spoluúčastníkom pri zabezpečovaní mieru, slobody a občianskych práv“ a pozval ich na čašu vína.

Generálmajormi sa stali traja brigádni generáli – Ing. Jaroslav Kuča (nar. 1961), vojenský predstaviteľ pri Vojenskom výbore NATO, Ing. Ján Salaganič (nar. 1958), náčelník Štábu logistiky generálneho štábu (GŠ OS SR), Ing. Peter Vojtek (nar. 1958), náčelník Štábu personálneho manažmentu GŠ OS SR.

Za brigádnych generálov prezident povýšil plukovníkov Ing. Mariána Áča, PhD. (nar. 1957), náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta SR, Ing. Ivana Hirku (nar. 1960), veliteľa 1. mechanizovanej brigády Pozemných síl, Doc. Ing. Miroslava Kelemena, PhD. (nar. 1966), staršieho vojenského poradcu ministra obrany pre vojenské školstvo, Ing. Juraja Krištofoviča (nar. 1963), zástupcu veliteľa Síl výcviku a podpory OS SR a Ing. Ľubomíra Svobodu (nar. 1961), zástupcu veliteľa Veliteľstva vzdušných síl OS SR.

Generálmi sa stali policajní plukovníci: Mgr. Stanislav Jankovič (nar. 1963), viceprezident Policajného zboru, prof. JUDr. Jozef Kuril, CSc. (nar. 1955), rektor Akadémie Policajného zboru, PaedDr. Tibor Gašpar (nar. 1962), riaditeľ Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru a colníčka, h.c.r. JUDr. Eleonóra Kročianová (nar. 1954), generálna riaditeľka Colného riaditeľstva SR.

Kročianová podľa podkladov, ktoré médiám dala prezidentská kancelária, nakrátko zmenila povolanie aj dátum narodenia. Pri jej mene sa objavila funkcia „generálna riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže“ (nar. 1952). Ňou je však plukovníčka, klinická psychologička Mária Kreslová. Ministerstvo potvrdilo, že vláda navrhla na  povýšenie za generála aj Kreslovú, prezident tak neurobil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk