Fico posiela Mečiarovi odkazy o Elektre

Pochybné pozadie vily Elektra, ktorej luxus si užíva Vladimír Mečiar, opäť zaujíma premiéra Roberta Fica. Šéfovi HZDS nepriamo odkázal, že by mal vysvetliť, odkiaľ vzal peniaze na jej výstavbu. Fico takto reagoval na informácie v denníku Sme, podľa ktorých pomohol Mečiarovi s Elektrou Július Rezeš, syn bývalého privatizéra HZDS.

01.10.2008 11:25
Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

„Robert Fico je presvedčený, že na Slovensku by mal platiť prísny a účinný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. V prípade jeho účinnosti by bolo dôkazné bremeno na vlastníkovi, aby dostatočne vysvetlil, ako nadobudol svoj majetok,“ uviedol cez hovorkyňu Smeru Katarínu Kližanovú-Rýsovú.

Mečiarova manželka Margita mala podľa Sme kúpiť od Rezeša za milión korún podiel v spoločnosti Trend Tatry a následne ho predať za 60 miliónov korún (1 991 635 €) firme Paola Properties Petra Zieglera. Obchod mal zmazať Mečiarovu dlžobu. Na 40-miliónovú (1 327 756 €)­Elektru si totiž predseda HZDS požičal práve od Zieglera.

Premiér neodpovedal, či kauza nie je dôvodom na vylúčenie Mečiara z koalície. Ešte v roku 2002 pritom Ficovi podozrivá Elektra prekážala. „Ja som v štátnych službách od roku 1992, vy od roku 1990. Presne viem, aké majú príjmy poslanci a predseda vlády. Musel by som žiť ako korytnačka 250 rokov, aby som v tejto štátnej službe zarobil toľko peňazí, ako vy teraz hovoríte,“ vyčítal vtedy Mečiarovi, ako si mohol dovoliť luxusné bývanie.

Spojenie Elektry s Rezešom označil Mečiar za vymyslené, podľa neho ide o provokáciu. „Mnohokrát opakovaná lož sa časom stáva pravdou,“ uviedol v písomnom stanovisku, ktoré poskytol tlačový odbor HZDS. Ako k Elektre prišiel, Mečiar ani v utorok ne­objasnil.

Poslankyňa HZDS Zdenka Kramplová nevidí dôvod, že by sa strana mala Mečiarovou Elektrou zaoberať. „Je to jeho súkromná záležitosť. Nechápem, prečo sa teraz pred mimoriadnym snemom tieto veci vyťahujú,“ poznamenala Kramplová. Na sneme by HZDS malo voliť nové vedenie.

Podľa opozície vrhá Mečiarova Elektra zlé svetlo na Fica a jeho vládu. „Premiér by nemal byť v tieni podozrenia z klientelizmu a úplatkárstva,“ konštatoval predseda KDH Pavol Hrušovský.

Július Rezeš v súčasnosti zastupuje štát v spoločnosti Transpetrol. Okrem neho vlastnili Trend Tatry Gabriel Vysaník a Milan Bališ. Obom patrí spoločnosť GVM, ktorá počas Ficovej vlády získala za babku lukratívne pozemky pod Tatrami. Keďže Fico po prevalení škandálu uznal, že išlo o podvod, pozemky sa vrátili späť do rúk štátu.

Július Rezeš je synom Alexanda Rezeša, ktorý v čase Mečiarovej vlády sprivatizoval VSŽ a priviedol fabriku na mizinu. Železiarne pred krachom zachránil americký investor U. S. Steel. Pri Mečiarovi v tých časoch stál v HZDS aj súčasný prezident Ivan Gašparovič. Ten v inej súvislosti povedal, že privatizácia bolo to najhoršie, čo mohlo Slovensko stretnúť. „Nie vždy bola seriózne realizovaná,“ uviedol.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy