Búrka s Maďarskom zahrmí v Bruseli

Hádky medzi Slovenskom a Maďarskom bude počuť až v Bruseli. Maďarská diplomacia sa totiž chystá požiadať Európsku úniu, aby posúdila, či Slovensko neporušilo práva maďarskej menšiny na Slovensku. Bratislava nerobí ústretové kroky, aby spor urovnala. Naopak, premiér Robert Fico na maďarské protesty reagoval vyhlásením, že sa Budapešťou nenechá vydierať.

04.10.2008 08:28
Kinga Gönczová
Šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová
debata

„Ak sa preukáže, že maďarské školy dostávajú menej z podpory únie, potom bude našou povinnosťou obrátiť sa na európske inštitúcie,“ zdôraznila v piatok šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová. Zopakovala pritom podozrenia, že školám na juhu Slovenska sa z eurofondov dostáva minimálna podpora. Ak by Európska únia usúdila, že sa pri delení eurofondov porušujú prísne pravidlá hry, Bratislava by musela peniaze vrátiť.

Fico Gönczovej protesty odmietol. Myslí si totiž, že maďarská vláda nimi stavia jeho kabinet pred ultimátum. „Ak nebudete poslúchať a nebudete robiť to, čo chceme my v Budapešti, tak budete vidieť, aké diplomatické peklo vám urobíme v Bruseli,“ zhodnotil Fico postoj Budapešti s tým, že na takúto hru nemieni pristúpiť. „Nebudeme podliehať ultimátu,“ zdôraznil.

Slovenský premiér oponoval, že európske peniaze sú na Slovensku rozdeľované rovnomerne. Južné územia s maďarskými školami boli podľa neho, naopak, uprednostňované za Dzurindových vlád, v ktorých bola aj SMK.

Slovenská strana nehodlá podľa Fica ustúpiť ani v prípade kritizovaných maďarských učebníc, ktoré žiakom maďarských škôl na Slovensku predpísal minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Ich maďarský text obsahuje slovenské pomenovania pre zemepisné názvy. Podľa Gönczovej ide o zásadnú vec, ktorá skomplikovala slovensko-maďarské vzťahy.

„Vo vzťahoch oboch krajín je jednou z dôležitých otázok, či na Slovensku môžu byť učebnice v maďarskom jazyku, respektíve, či možno používať maďarské zemepisné názvy,“ trvá na postoji Budapešti šéfka maďarskej diplomacie.

Spornú vlastivedu sa zo škôl stiahnuť nechystá ani Mikolaj. Pôvodne mali texty obsahovať v zátvorkách aj maďarské pomenovania. Minister však napokon vydavateľovi odporučil, aby maďarské názvy v zátvorkách vynechal.

Nová diplomatická roztržka sa začala vo štvrtok, keď si Gönczová zavolala na pohovor slovenského veľvyslanca Juraja Migaša. Okrem protimaďarských výrokov niektorých politikov mu vyčítala učebnice a slabú európsku podporu pre školy.

Slovenská diplomacia včera zareagovala predvolaním maďarského chargé d´affaires Lajosa Váradiho. Sekčný šéf pre európske záležitosti Juraj Nociar mu pripomenul, že Slovensko znepokojuje aktivita Fóra poslancov Karpatskej kotliny, ktoré združuje pod vedením šéfky maďarského parlamentu maďarských poslancov aj zo Slovenska. Zopakoval tiež, že pre Slovensko je neprijateľný ultimatívny tón, akým Gönczová prezentovala výhrady Maďarska.

Premiér Fico napriek ostrým slovám nezrušil pozvanie pre maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya. „Pozvanie platí. Ja sa mu vyhýbať nebudem, ako sa on vyhýba mne,“ povedal Fico s tým, že očakáva reakciu premiéra Gyurcsánya. Ten sa zatiaľ nevyjadril.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy