Slovenská televízia bez dotácie neprežije

Riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský už nemôže tvrdiť, že sa nič nedeje. Kontrolnému orgánu - Rade STV - predložil vývoj finančnej situácie, ako od neho žiadala. Z neho vyplýva, že na tom televízia nie je finančne dobre a bez dotácie dlhy televízia nezvládne.

23.10.2008 06:11
Slovenská televízia Foto:
Budova Slovenskej televízie v Bratislave.

Konštatoval to predseda Rady STV Bohumír Bobocký na základe dodaných čísel. Nižňanský je stále presvedčený, že dotáciu vo výške najmenej 150 miliónov korún (5 miliónov eur) dostane, hoci mu to nikto z vlády nesľúbil.

„Z predložených materiálov vyplýva, že televízia ku koncu roka bude na tom finančne veľmi zle a bez dotácie to nezvládne,“ uviedol Bobocký. K detailným číslam sa však nechcel vyjadrovať s tým, že tak nemôže urobiť. „Teraz je otázka, či vláda pomôže televízii dotáciou do konca tohto roka, alebo až na budúci rok na oddlženie,“ uviedol Bobocký.

Nižňanský minulý týždeň niekoľkokrát zopakoval, že nič mimoriadne sa nedeje a peniaze na výplaty sú. Podľa informácií Pravdy však viacerým externým spolupracovníkom, ktorí robia pre televíziu na živnosť, meškajú platby za odvedenú prácu. Zároveň televízia meškala s miliónovými platbami pre firmu Towercom, ktorá šíri televízny signál.

Riaditeľ Nižňanský na otázku, aké konkrétne úsporné opatrenia prijali na zlepšenie situácie, uviedol: „Všetky útvary STV striktne dodržiavajú rozpočtovú disciplínu v nákladovej oblasti, príjmovú časť plánovaných výnosov z úhrad však nemôžu ovplyvniť, preto sa ako východisko ukazovala možnosť žiadosti o kompenzáciu z výberu úhrad o 150 miliónov korún.“ Či verejnoprávna televízia znížila aj náklady, keď sú aj príjmy nižšie, v odpovedi neuviedol.

Na druhej strane však napríklad výroba dabingu, ktorú riadi Nižňanského pravá ruka Juraj Dobiš, naplánovaný rozpočet prekročila o niekoľko miliónov korún. Ako ďalej dodal Nižňanský, pôvodne plánovali na tento rok výnos z koncesionárskych poplatkov 1,7 miliardy korún, no podľa upravených odhadov to bude iba 1,56 miliardy. Práve rozdiel by chcelo vedenie STV vykryť z dotácie, a nie znížením nákladov na výrobu. „Koncoročná strata televízie by mala dosiahnuť plánovaných 146 miliónov korún,“ uzatvára Nižňanský. Upravený rozpočet však počíta s dotáciou ako s hotovou vecou.

Pridelenie peňazí nie je vôbec isté. Z ministerstva kultúry, pod ktoré televízia patrí, už oznámili, že peniaze nedajú, lebo ich nemajú. Ministerstvo sociálnych vecí, ktoré má na starosti dôchodcov oslobodených od poplatkov za televíziu, sa vyhovára na ministerstvo financií. Práve minulý týždeň vláda schválila dodatočných 150 miliónov pre siroty. Či má rezort práce nejaké zvyšné peniaze pre Slovenskú televíziu, hovorca Michal Stuška nepovedal.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy