Dvojčatá z Hniezda ostávajú v opatere štátu

19.11.2008 09:38
Matka odložila dvojčatká
Najstaršej Julke je za malým bračekom a sestričkou smutno. Mame pomáhala s prebaľovaním aj kŕmením. Svojich súrodencov spoznala na titulnej fotke novín. Autor: ,

Plná očakávaní prichádzala v utorok do prešovskej nemocnice Zuzana Pevná. Bola presvedčená, že keď k dokladom, ktoré pred týždňom nechala v hniezde záchrany, doloží aj rodné listy, dvojčatá Paťka aj Paťku si odvezie domov. Odchádzala sklamaná. Aj na to, aby sa na svoje deti mohla aspoň pozrieť, potrebovala potvrdenie z úradu sociálnych vecí.

„Verím, že ich budem mať skoro doma. Urobila som najväčšiu chybu v živote. Keď sa zverejnil môj príbeh, ozvalo sa množstvo dobrých ľudí, dokonca aj s ponukou na bývanie. Dnes môžem povedať, že deti naozaj majú kde ísť a bude o ne postarané,“ vyhlásila predtým, ako šla za nemocničnou sociálnou sestrou. Do Prešova ju priviezol brat aj s najstaršou sestrou dvojčiat, päťročnou Julkou. Tá bábätkám, ktoré spoznala podľa fotografie v novinách, priniesla aj nové plyšové hračky – modrých zajacov.

Po stretnutí matka dvojčiat neskrývala sklamanie. Rodné listy nestačili a bude musieť absolvovať celý legislatívny proces. „Musíme dodržiavať literu zákona, ktorá je jasná. Matka musí absolvovať krvné testy a podať si na príslušnom súde žiadosť na určenie materstva,“ uviedla hovorkyňa prešovskej nemocnice Drahomíra Skopárová.

Toto zistenie bolo pre mamu dvojčiat šokom. "Testy stoja okolo dvadsaťtisíc korún. Povedali mi, že celý proces môže trvať až tri mesiace. Neviem, ako to zvládnem. Urobila som naozaj asi najväčšiu chybu svojho života,“ vravela cez slzy Zuzana Pevná.

Ešte včera popoludní požiadala matka sociálny úrad v Prešove o to, aby mohla svoje deti aspoň vidieť. Do nemocnice sa vracala s nádejou, že Paťka a Paťku uvidí a možno si ich aj objíme. „Som z toho nešťastná. Asi som to celé mala riešiť inak. Dúfam, že to celé nebude trvať dlho,“ dodala matka dvojčiat.

Nemocnica deti po nájdení symbolicky prekrstila na Martina a Martinu. Hovorkyňa Skopárová to vysvetlila ako podmienku zachovania anonymity. „Z tých 16 prípadov nájdených detí v Hniezdach záchrany na Slovensku v drvivej väčšine matky nechali pri deťoch aj doklady,“ dodala. Kedy sa dvojičky vrátia k svojim trom sestrám, zatiaľ jasné nie je. Do hniezda ich mama dala podľa vlastných slov zo zúfalstva. Príbuzní ju presviedčali, že pri príjme šesťtisíc korún sa nedokáže v malom železničiarskom domčeku poriadne postarať o päť detí. Okrem dvojčiat už vychováva tri dcéry – päťročnú Julku, trojročnú Nikolku a ročnú Viktóriu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku