Janušek platí blízkej firme dvojnásobné ceny

29.11.2008 07:51
Janušek
Minister výstavby Marián Janušek Autor:

Za jeden deň školenia honorár 25-tisíc korún (829 eur) bez dane. Pre zahraničného lektora rovných 70-tisíc (2 323 eur). Toľko platí za vzdelávanie euroúradníkov ministerstvo výstavby konzorciu, v ktorom sú spoločnosti Zamedia a Avocat, blízke SNS. Podľa odborníkov ide o prehnané ceny. Rovnako štát firme platí aj za reklamu či preklady.

Vyplýva to zo zmluvy, ktorú včera zverejnilo ministerstvo vedené Mariánom Janušekom zo SNS. Konzorcium, ktoré pomáha štátu pri využívaní eurofondov, môže vďaka nej do roku 2013 zarobiť takmer dve miliardy korún. „Odmena zahraničného konzultanta býva tak tisíc eur (okolo 30-tisíc korún). A to už musí byť top odborník,“ myslí si Ctibor Košťál, ktorý sa v Inštitúte pre dobre spravovanú spoločnosť zaoberá školstvom a eurofondmi.

Spoločnosť Zamedia vznikla tesne po voľbách, pred rokom mala začať školiť pre ministerstvo úradníkov. Jej šéf Viktor Tretina, ktorý sa netají kontaktmi so šéfom SNS Jánom Slotom, pritom pripustil, že nemá so školením o eurofondoch žiadne skúsenosti.
Nad cenami, ktoré ministerstvo platí konzorciu na základe exkluzívnej zmluvy, krúti hlavou aj odborník z reklamnej brandže. Spoločnosť si podľa neho účtuje dvojnásobné ceny.

Tak napríklad za reklamný spot v televízii do pol minúty firma ministerstvu fakturuje 170-tisíc korún (5 643 eur). V priemerne sledovanom čase môže byť cena za reklamu s takouto dĺžkou okolo 100-tisíc korún (3 320 eur), pri väčšom množstve spotov televízie poskytujú zľavy.

„Takže nákupná cena priemerného spotu môže byť okolo 85-tisíc korún (2 821 eur). Zvyšok ostane agentúre,“ poznamenal expert na reklamu, ktorý nechcel byť menovaný. Zmluva navyše nerozlišuje, v akom čase je reklama vysielaná – rovnakú sumu ako za polminútový spot priznáva aj za kratšie reklamy. Podobne je to s cenami, za ktoré ministerstvo kupuje od firmy reklamu na internete či v rozhlase.

Konzorcium okolo Zamedie zabezpečuje pre ministerstvo okrem školení a reklamy aj prekladateľské služby. Jeho súčasťou je právnická kancelária Avocat, ktorá zastupuje v právnych sporoch šéfa SNS Jána Slotu. Za hodinovú konzultáciu pre ministerstvo si podľa zmluvy môže naúčtovať 3 500 korún (116 eur).

Obchod za miliardy uzavrelo Janušekovo ministerstvo s konzorciom vlani v lete. O cene za služby najprv odmietalo informovať. Zmluva je exkluzívna, ministerstvo teda nemôže právnické, prekladateľské či reklamné služby nakupovať do roku 2013 od nikoho iného.

Janušek zmluvu zverejnil po tom, čo premiér Robert Fico (Smer) nariadil, aby obchody Zamedie s Janušekovým ministerstvom preveril Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie. Nevylúčil pritom ani Janušekovo odvolanie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku