Politológ Kiszelly: Fico a extrémista Slota hrajú hru pre voličov

08.12.2008 10:38
Gašparovič, Sólyom
Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vpravo) s maďarským kolegom Lászlom Sólyom na tlačovej konferencii. Autor:

Stretnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča a jeho maďarského partnera Lászlóa Sólyoma v sobotu 6. decembra v Nových Zámkoch sa skončilo totálnym odmietnutím maďarských návrhov zo strany prezidenta Gašparoviča aj zo strany slovenskej vlády. Píše o tom vydanie maďarského denníka Blikk.

Viacerí vedúci slovenskí politici ostro odmietli žiadosť, aby na Slovensku prijali zákon o ochrane menšín, a aby zriadili post menšinového ombudsmana. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je záležitosť menšín riešená na Slovensku nadštandardne. Jeho koaličný partner – predseda SNS Ján Slota reagoval ostrejšie, a povedal, že Sólyom klame, keď tvrdí, že slovenská menšina v Maďarsku je spokojná so svojou situáciou. Tvrdé vyjadrenie Slotu pravdepodobne spôsobí ďalšie napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré aj tak nie sú „bezoblačné“, konštatuje denník.

Slovenská strana neprijala ani šesťbodový návrh maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya na riešenie vzájomných vzťahov. Vynára sa otázka, aký význam majú vôbec dvojstranné rokovania, má vôbec cenu, aby Maďarsko sa snažilo o tieto schôdzky?, poznamenáva Blikk.

Najlepšie možno charakterizovať sériu slovensko-maďarských rokovaní slovom „voľnobeh“, povedal pre maďarský denník politológ Zoltán Kiszelly. „Mali by sme si uvedomiť, že so Slovákmi nehráme na rovnakom ihrisku. Ficova vláda s extrémistom Slotom hrá jednoznačne pre svojich voličov, chcú pociťovať ich podporu, a nespravia také rozhodnutie, ktoré by bolo v rozpore s národným povedomím ich voličov. To tak zostane až dovtedy, kým toto politické zoskupenie bude na Slovensku vládnuť,“ povedal politológ.

Maďarská strana podľa jeho vyjadrenia nadbieha svojou snahou o rokovania skôr Európskej únii, od ktorej dúfa, že sa podarí vynútiť určitý politický tlak. Pritom sa Maďarsko snaží navonok prezentovať „politiku úsmevu“, aby neodplašilo zahraničných investorov. „To však sotva môže priniesť pokrok v slovensko-maďarských vzťahoch,“ dodal Kiszelly.

Väčší význam by malo z maďarskej strany snažiť sa otvárať praktické otázky, z ktorých by sa Slovensko nemohlo vyvliecť. Takými sú dostavba ipeľských mostov – tým by sa umožnilo udržiavanie kontaktov maďarskej menšiny – alebo podpora komárňanskej Selyeho univerzity, uzavrel politológ Kiszelly.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku