Počiatek opäť prihral hlavne svojim

Starostovia zo Smeru sa pri zháňaní peňazí pre obec narobia menej ako ostatní. Minister financií Ján Počiatek (Smer) poslal aj vlani najviac dotácií práve im. Viacerí si navyše polepšili už druhý rok po sebe.

13.02.2009 05:50
Počiatek Foto:
Minister financií Ján Počiatek

Počiatek vlani obciam rozdelil na opravu kultúrnych domov či výstavbu rozhlasu 5,8 milióna eur. Transparency International Slovensko (TIS) zistila, že bol štedrý najmä k starostom zo Smeru a HZDS.

Z 900 úspešných projektov poslali 556 starostovia vládnych strán, z opozičných uspeli 56. Zvyšok peňazí si rozdelili nezávislí.

Nové Sady v okrese Nitra dostali v roku 2007 okolo 10-tisíc eur. „Vandali nám zničili ihrisko. Peniaze išli na jeho obnovu,“ povedal starosta Miroslav Sako (Smer). Aj vlani sa obci ušla rovnaká suma.

Časť starostov z opozičných strán tvrdí, že ich kolegovia z koalície majú k peniazom od Počiatka ľahšiu cestu. „Noví starostovia zo Smeru tu na okolí dostali na kulturáky aj na iné,“ uviedol starosta Čabín v okrese Medzilaborce Marián Škovran. Sám za obec žiadosť vlani nedal, pretože to považoval za zbytočné.

Starosta Sako stranícku protekciu popiera. „Jeden rok peniaze dostaneme, inokedy nie,“ dodal.

Ministerstvo financií tvrdí, že peniaze delí spravodlivo. „Podporujeme hlavne malé obce na strednom a východnom Slovensku,“ obhajoval postup rezortu hovorca Miroslav Šmál. Z 900 obcí dostalo peniaze dvakrát po sebe takmer 500.

Transparency International hodnotila Počiatkovo rozhodnutie o dotáciách už druhý raz. Výsledok bol vlani aj predvlani rovnaký. „Nepovažujeme to za korektné,“ povedala prezidentka TIS Emília Sičáková-Beblavá. Pripomenula, že verejné peniaze nepatria len Smeru, keďže sa na ne skladajú všetci.

Beblavá tiež upozornila, že ministerstvo financií napriek kritike stále nezverejňuje kritériá, podľa ktorých rozhoduje. „To ešte viac podporuje úvahu o vedomom rozhodnutí ministerstva použiť verejné zdroje na stranícke účely,“ dodala.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba