Maďarič zmenil názor, STV dostane peniaze navyše

Vo finančných suchotách zmietanej Slovenskej televízii svitá nádej na peňažnú injekciu. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) predsa len pripravuje pre riaditeľa Štefana Nižňanského dotáciu, ktorá by mala STV zachrániť pred nekonečnými reprízami desať rokov starých programov. Maďarič pritom koncom roka akúkoľvek dotáciu pre Nižňanského odmietal s tým, že je to riaditeľova chyba, že nevie vyjsť s dvoma miliardami korún.

17.02.2009 08:07
Nižňanský Foto:
Riaditeľovi STV Štefanovi Nižňanskému chýba v rozpočte asi 20 miliónov eur. Dostane z nich len časť.

„Ministerstvo kultúry na základe konečných výsledkov výberu úhrad za rok 2008 pripraví materiál, ktorým sa bude navrhovať poskytnutie finančných prostriedkov s účelovým určením pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas,“ potvrdil hovorca rezortu Jozef Bednár.

V praxi to bude znamenať, že verejnoprávna televízia a rozhlas dostanú od štátu peniaze za dôchodcov a invalidov, ktorí zo zákona nemusia platiť koncesionárske poplatky. „Na rokovanie vlády materiál predložíme po súhlasnom stanovisku premiéra,“ dodal Bednár.

Riaditeľ STV minulý rok niekoľkokrát žiadal o peniaze – najprv 162 miliónov korún (5,4 mil. €) práve za dôchodcov, neskôr už 600 miliónov (20 mil. €), ktoré potrebuje, aby STV finančne neskolabovala.

Pre akútny nedostatok 20 miliónov eur k súčasnému rozpočtu asi 66 miliónov € (dve miliardy korún) Nižňanský navrhol krízový rozpočet na rok 2009. Podľa neho by sa STV platená z verejných peňazí zmenila na stroj času – jej program by okrem správ tvorili reprízy spred desiatich rokov, športovú Trojku zrušia a prepustia viac ako tretinu zamestnancov.

Rada STV však tento nápad však zatiaľ neprijala. „Málokto sa chce podpísať pod takéto kroky,“ uviedol člen Rady Peter Malec. Ako dodal, v podstate sa hrá o čas a o dotáciu. „Politické a osobné nezhody medzi ministerstvom a vedením televízie by mali ísť bokom. Televízia dotáciu jednoducho potrebuje. Na to stačí kalkulačka,“ dodal Malec.

Ďalší člen Rady Bohumír Bobocký tvrdí, že v súčasnej situácii sú pre Slovenskú televíziu iba dve riešenia. „Buď privrieť oči a naliať peniaze, alebo sa s vedením televízie rozlúčiť,“ spresnil Bobocký. Ako dodal, aj so súčasným objemom peňazí, s ktorým má Nižňanský problémy vyjsť, sa dá robiť plnohodnotná televízia. „Chcelo by to však viac snahy,“ uzavrel Bobocký.

Popri televízii sa zrejme zvezie aj Slovenský rozhlas a tiež dostane dotáciu. Rozhlas funguje s vyrovnaným rozpočtom a pod vedením Miloslavy Zemkovej žiadnu dotáciu na prevádzku nežiadal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba