Profil prezidentského kandidáta Ivana Gašparoviča

Pravda.sk predstavuje kandidáta na post prezidenta Slovenskej republiky a súčasnú hlavu štátu Ivana Gašparoviča.

01.03.2009 18:00 , aktualizované: 22.03.2009 15:48
Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata

Kto je Ivan Gašparovič?

Ivan Gašparovič sa narodil 27. marca 1941 v Poltári. Je vyštudovaný právnik a súčasný prezident SR. Dlhé obdobie zastával významný post v československom hokejovom zväze. V rokoch 1966 až 1989 bol podpredseda medzinárodnej komisie Československého zväzu ľadového hokeja, bol aj podpredseda Hokejového oddielu TJ Slovan Bratislava. Po nežnej revolúcii v rokoch 1990–1992 bol generálnym prokurátorom ČSFR v Prahe. Potom ako sa jeho pôsobenie v tejto funkcii skončilo, vrátil sa na Právnicku fakultu Univerzity Komenské v Bratislave, kde pôsobil ako člen Vedeckej rady.

Všetky články o voľbách a Ivanovi Gašparovičovi

V roku 1992 vstúpil do strany HZDS. Počas pôsobenia po boku Vladimíra Mečiara sa stal poslancom a predsedom Slovenskej národnej rady a od roku 1993 Národnej rady SR. Ivan Gašparovič sa podieľal na odbornej príprave prvej demokratickej Ústavy SR. Po rozdelení ČSFR sa ako prvý štátnik prihovoril občanom Slovenska. Gašparovič už čiastočne funkciu prezidenta vykonával aj v roku 1998, keď ňou bol poverený od marca do októbra, keď z postu odišiel Michal Kováč. V roku 2002 Gašparovič ako kritik riadenia HZDS odišiel zo strany po desiatich rokoch a založil vlastnú stranu Hnutie za demokraciu, ktorej sa stal predsedom. Za prezidenta ho zvolili v dňoch 3. a 17. apríla 2004.

Ivan Gašparovič získal v 1. kole prezidentských volieb 46,71 % hlasov
a postúpil do druhého kola, v ktorom sa 4. apríla stretne s Ivetou Radičovou.

Programové tézy

Môj program „Myslím národne, cítim sociálne!“, s ktorým som v prezidentských voľbách v roku 2004 zvíťazil sa osvedčil. Celých päť rokov je reálnou súčasťou môjho pôsobenia v pozícii hlavy štátu a som presvedčený, že som sa mu nespreneveril. Myslím si, že Slovensko práve teraz, v čase hospodárskej krízy, potrebuje prezidenta, ktorý obhajuje národnoštátne záujmy a má silné sociálne cítenie. V súčasnosti nemôže totiž žiadny pravicový politik ignorovať sociálne programy a naopak, ani dobrá ľavicová politika nemôže fungovať bez akceptovania trhového mechanizmu.

Strategické ciele programu:
- Stabilné politické prostredie na Slovensku
- Národná identita a vlastenectvo
- Sociálna spravodlivosť a solidarita
- Posilňovanie medzinárodného postavenia Slovenska
- Silný štát slúžiaci občanom
- Vzdelanosť a kultúrnosť slovenskej populácie
- Rozvoj športu a telesnej kultúry

Redakcia Pravda.sk pozvala na online diskusiu aj prezidenta Ivana Gašparoviča, ten si žiaľ čas odpovedať na otázky čitateľov pre pracovnú zaneprázdnenosť nenašiel.

Náhľad hacknutej internetovej stránky...
Ivan Gašparovič (v strede) s manželkou v...
+26Kráľovná Alžbeta II. s prezidentom Ivanom...
debata chyba