Mikloško: KDH urobilo pri Radičovej historickú chybu

11.03.2009 05:30
František Mikloško
František Mikloško Autor:

Prezidentský kandidát František Mikloško presadzuje, aby za deti mohli voliť rodičia, ale len zamestnaní.

Presne pred rokom ste vyhlásili, že za prezidenta kandidovať nebudete. Čo sa stalo?
Vtedy som to naozaj tak videl. Slovensko si však zaslúži prezidentského kandidáta, ktorý vyznáva kresťanské a konzervatívne hodnoty. Po tom, čo sa KDH rozhodlo podporiť Ivetu Radičovú, pocit, že by som mal kandidovať, dozrel. Keby KDH postavilo kresťanského kandidáta, asi by to tak nebolo.

V posledných prezidentských voľbách ste získali okolo šesť percent. Prečo si myslíte, že teraz máte šancu?
V minulých prezidentských voľbách bolo šesť kandidátov. Teraz je to súťaž troch svetov. Ivana Gašparoviča, ktorý bol dvojkou v HZDS pri Vladimírovi Mečiarovi a predstavuje niečo, čo je na odchode, Ivety Radičovej, ktorá je niečo nastupujúce a dynamické, ale liberálne, až ľavicové. A som tu ja ako svet kresťanských hodnôt. Tento ideový spor sa stal zásadnejší ako nejaké poradie v prieskumoch.

V kampani to vyzerá tak, že hlavný nepriateľ Františka Mikloška je Iveta Radičová.Radičová jasne definovala postoj k problémom, s ktorými kresťanskí demokrati už dlho vedú súboj. V otázke manželstiev ľudí rovnakého pohlavia povedala, že je to vec väčšinového konsenzu, umelý potrat považuje za intímnu záležitosť matky. Pri eutanázii uviedla, že by ju nepodpísala, lebo nie je v ústave. Ja si hlboko vážim súkromie každého, ale na druhej strane som presvedčený, že sú tu hodnoty, ktoré budovali civilizáciu a prekračujú horizont jedného alebo dvoch volebných období. Radičová ich relativizovala.

Nepomáhate Ivanovi Gašparovičovi a Smeru, keď oberáte Radičovú o hlasy?
Istotne neoberám Ivetu Radičovú o možnosť postúpiť do druhého kola. Nie je nič horšie, ako keď sa človek musí v politike spätne vyjadrovať k veciam, v ktorých sa pomýlil. Keby sme sa priklonili k Radičovej, museli by sme spätne zdôvodňovať, ako sme to mysleli. KDH v tomto urobilo historickú chybu, že podporilo Ivetu Radičovú.

Radičovú nepodporíte ani v druhom kole?
Ideme do toho s tým, že v druhom kole budem ja. Radičovej svet mravného relativizmu je pre nás neprijateľný. Priama voľba prezidenta je správou o Slovensku. V nej sa odráža to, po čom voliči túžia a čo je ich ideál. V poslednom čase si kladiem otázku, či taktika menšieho zla je v druhom kole prezidentských volieb správna. Ak sa má budovať pamäť obyvateľstva, nie je dobré, ak zvolíme menšie zlo, krajina sa nikam nepohne.

Nedávno ste navrhli zmenu zákona, aby mohli za deti voliť rodičia. Nie je to populistické?
Nevymysleli sme to my. S návrhom prišli dvakrát kresťanskí demokrati v Bundestagu v Nemecku. Veľkým zástancom bol bývalý nemecký prezident Roman Herzog. V Nemecku vychádzali z reality, že pribúda dôchodcov a ľudí vo výkonnom veku ubúda. Nemeckí politici nechceli, aby o ich osude rozhodovali ľudia na dôchodku.

Na Slovensku majú viac detí najmä neprispôsobiví občania. Je v poriadku, že by mali vo voľbách väčšiu silu ako ostatní?Súčasťou zákona by bolo, že za deti by mohli voliť ľudia, ktorí pracujú a sú riadne spoločensky zakotvení.

Č****o ak majú manželia rôzny politický názor? Kto z nich by dal hlas namiesto dieťaťa?
To je technická vec, ktorá by sa upravila. Nakoniec poznáme takéto dohody z manželstiev, keď sa berie katolík s evanjeličkou. Podľa náboženstva matky a otca sú dcéry a synovia krstení.

Sú tieto voľby pre KDS, ktorej ste členom, skúškou, či má ako nová strana šancu na politickej scéne?
Netajím sa tým, že nám veľmi na srdci ležia voľby do Európskeho parlamentu. Je tam trochu iná situácia, keďže majú zvyčajne nízku účasť. Staviame na Vladimíra Palka ako lídra. Tam sa vyhraníme voči KDH, lebo naše svetonázory sa rozišli.

Nezblíži ich ani budúci líder KDH Ján Figeľ?
Pre mňa platí biblické: Keď raz človek položí ruku na pluh, nech sa neotáča. Ja som sa s týmto hnutím rozišiel.

Rozhovor s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Martinákovou si prečítajte v Pravde vo štvrtok 12. marca.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku