Kotlebovi hrozí až trojročné väzenie, stíhaný je na slobode

Šesťmesačné až trojročné väzenie hrozí bývalému vodcovi Slovenskej pospolitosti Mariánovi Kotlebovi, ktorého v sobotu zadržala polícia na zhromaždení v Bratislave, kde si stovky ľudí pripomínali 70. výročie vzniku Slovenskej republiky 1939 - 1945. "Mariána Kotlebu, ktorý je stíhaný na slobode, polícia obvinila z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

15.03.2009 18:36
Zhromaždenie neonacistov v Bratislave Foto:
Marian Kotleba sa policajtom bránil a svoje odvedenie im nijako neuľahčil.
debata

Obvinený v sobotu v prejave na Hodžovom námestí povedal: „vyskúšajme si teraz demokraciu v praxi“ a zakričal „Na stráž!“, dav odpovedal „Stráž!“ Po zvolaní pozdravu ho policajti vyviedli z davu a naložili do policajného auta. Dav na to reagoval skandovaním „Policajný štát“.

Počas sobotňajšej akcie nacionalistov zadržali policajti tri osoby na železničnej stanici. Jednu Češku obvinili z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, dvoch ľudí predviedli na výsluch. Po vypočutí ich prepustila.

„Z Hodžovho námestia polícia predviedla okrem Kotlebu aj ďalších desať osôb,“ uviedla Kurucová. Sedem z nich zadržali pre neuposlúchnutie výzvy starostu bratislavskej mestskej časti Staré mesto Andreja Petreka, ktorý zhromaždenie rozpustil, ďalších dvoch pre zistenie totožnosti a jednu obvinili z podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Po vypočutí ich tiež prepustili.

Na Hodžovom námestí sa v sobotu zišlo niekoľko stoviek predovšetkým mladých ľudí v čiernom oblečení s vyholenými hlavami, niekoľko predstaviteľov českého Národního odporu a skupina starších ľudí. Bezpečnosť zabezpečovali desiatky policajtov, medzi ktorými boli aj psovodi a ťažkoodenci.

Bývalého vodcu Slovenskej pospolitosti odviedla...
Bývalého vodcu Slovenskej Pospolitosti Mariána...
+7Polícia zadržala a odviedla bývalého vodcu...
debata chyba