Prezident Gašparovič už zabudol, kto ho pred rokmi dostal do paláca

31.03.2009 05:16

Prezident Ivan Gašparovič zabúda na svojich voličov. Hoci tvrdí, že pred piatimi rokmi v prezidentských voľbách prepadol v Bratislave a Košiciach, aj tieto mestá ho vtedy podržali.

Gašparovič šliapol vedľa v televíznom dueli s Ivetou Radičovou. Podľa odborníkov je v debatách zatiaľ presvedčivejšia Radičová, prezidentské voľby to však nerozhodne.

Prezident sa v poslednej diskusii pridal k SNS, ktorá tvrdí, že nie je správne, aby si prezidenta vybral juh a bohatá Bratislava. Podľa Gašparoviča chcú národniari poukázať na to, ako dopadlo prvé kolo volieb, keď južné Slovensko a hlavné mesto hlasovali za Radičovú. Tá mu pripomenula, že kedysi bol v rovnakej situácii.

„Pán Gašparovič, pred piatimi rokmi vaša mapa volebných výsledkov vyzerala úplne rovnako,“ uviedla Radičová v TA3. Prezident to uznal, ale len čiastočne. „Mal som vtedy na juhu oveľa viac, v Bratislave nie. Tu som hlboko prehral. Dokonca aj v Košiciach som prehral,“ vyhlásil Gašparovič. Keď mu Radičová oponovala, zopakoval: „Nie, nie, prehral som. Aj v Bratislave som prehral, aj v Košiciach.“

Diskutujte: Kto má v televíznych debatách navrch?

V skutočnosti získal Gašparovič v Bratislave vo finále prezidentských volieb v roku 2004 vyše 75 percent hlasov. Prevahu nad svojím súperom Vladimírom Mečiarom mal aj v Košiciach, kde Gašparoviča volilo viac ako 73 percent ľudí. Percentuálne najvyšší zisk mal v Dunajskej Strede, kde žije maďarská menšina, takmer 82 percent.

Hovorca prezidenta Marek Trubač uviedol, že Radičová a Gašparovič hovorili každý o inom. Gašparovič mal podľa neho na mysli prvé kolo volieb v roku 2009.

Vedľa stúpila aj Radičová, ktorá sa bránila pred maďarskou kartou. „Nikdy nikto z maďarských politikov neotváral tému autonómie,“ uviedla Radičová. Podpredseda SMK Miklós Duray v roku 2004 kritizoval SMK, že nemá koncepciu pre autonómiu. O dva roky neskôr o nej prednášal na konferencii v Bruseli.

Televíznu diskusiu v televízii TA3 v nedeľu večer pozeralo vyše 300-tisíc divákov. Analytici tvrdia, že Radičová má viac argumentov vo vzájomných prestrelkách.

„Kampaň zosurovela zo strany Gašparoviča, z toho nakoniec v nenacionalis­tickej časti verejnosti môže profitovať Radičová,“ uviedol pre ČTK politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého Gašparovič v spoločných dueloch reagoval neisto.

„Je pohotovejšia a ľahšie sa vyjadruje,“ myslí si o Radičovej aj sociologička Silvia Porubänová. Podľa nej bolo v televíznej debate na oboch kandidátoch vidieť, že prešli mediálnym tréningom a správali sa podľa neho. „Príprava bola viditeľná a zacielená na konkrétnu skupinu voličov,“ dodala.

Porubänová uviedla, že predvolebné duely voľby nerozhodnú, zvyčajne voličom len potvrdia správnosť ich rozhodnutia. „Voliči môžu vnímať zdanlivé nedostatky kandidátov ako ich plusy,“ dodala.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku