Janušek zľahčuje kontrolu, ktorá zistila pochybenia

09.04.2009 09:58

Slotov minister Marián Janušek prekrúca výsledky kontroly. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) včera oznámil, že ministerstvo výstavby porušilo pri miliardovom tendri zákon. Janušek tvrdí, že všetko je v najlepšom poriadku.

ÚVO po štyroch mesiacoch uzavrel previerku u Janušeka. Ministerstvo podľa úradu nepostupovalo v súlade so zákonom pri obchode, na ktorom zarobili firmy blízke SNS. „Kontrolou boli zistené procesné a vecné nedostatky,“ uviedla hovorkyňa úradu Helena Fialová. Rezort má podľa nej napraviť chyby a potrestať zamestnancov, ktorí sú za ne zodpovední. 

Janušek zistenia kontrolórov včera zľahčoval. „Zákon som neporušil,“ konštatoval na tlačovej besede, ktorú večer narýchlo zvolal. Podľa Janušeka bolo v poriadku, že podmienky súťaže, do ktorej sa prihlásili len spoločnosti blízke SNS, zverejnil na nástenke za zatvorenými dverami. „V tom čase to zákon umožňoval,“ vyhlásil.

ÚVO včera nechcel uviesť podrobnosti o svojich zisteniach. Šéf úradu Béla Angyal sa chystá dnes objasniť, v čom Janušek postupoval protizákonne.

Premiér Robert Fico, ktorý krátko po voľbách tvrdil, že do troch minút odvolá ministra podozrivého z korupcie, sa k celej veci nevyjadril. „Premiéra to prekvapilo, zatiaľ nemá protokol z kontroly, vo štvrtok si ho vyžiada,“ reagoval Braňo Ondruš z Úradu vlády. 

Zákazku za 119,5 milióna eur (3,6 miliardy korún) ministerstvo prihralo firmám Zamedia a Avocat. Prvú z nich založil Viktor Tretina, známy šéfa SNS Jána Slotu. V druhej sedia právnici, ktorí Slotu zastupujú v súdnych sporoch. Okrem podozreniam z klientelizmu čelí Janušek aj tomu, že obchod predražil.

Janušek dal napríklad vyrobiť logá na operačné programy pre čerpanie eurofondov, pričom najdrahšie vyšlo na takmer 83-tisíc eur. Na porovnanie, ministerstvo zdravotníctva si zaobstaralo podobné, ktoré bolo 270-krát lacnejšie. Stálo okolo 300 eur. 

Premiér už pred Vianocami avizoval, že nebude mať problém zosadiť ministra Janušeka, ak postupoval protizákonne. Fico pritom čakal na závery kontrol. V kuloároch sa už spomínalo aj meno Janušekovho nástupcu. Malo ísť o šéfa SARIO Petra Hajaša, žilinského podnikateľa.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk