Cirkevné knieža so zápisom v ŠtB strieda milovník Beatles

Arcibiskupa Jána Sokola, ktorý figuruje vo zväzkoch ŠtB, vystrieda kňaz vyrastajúci na hudbe Beatles a Deep Purple. Správca farnosti Radvaň Róbert Bezák onedlho zasadne na želanie Vatikánu na arcibiskupský stolec Trnavskej diecézy.

20.04.2009 07:28
Róbert Bezák Foto:
Pápež Benedikt XVI. vymenoval doterajšieho správcu farnosti Radvaň v Banskobystrickej diecéze a redemptoristu Róberta Bezáka za nového Trnavského arcibiskupa.

Pápež Benedikt XVI. prijal Sokolovu žiadosť o odchod z úradu, na jeho miesto dosadil Bezáka. Z vymenovania zostal prekvapený aj samotný 49-ročný kňaz. Na Slovensku bude najmladším arcibiskupom.

„Prekvapenie bolo spočiatku u mňa a asi aj na Slovensku,“ vyznal sa zo svojich pocitov duchovný, ktorý slúži cirkvi už 25 rokov. Podľa neho je za tým vôľa Vatikánu, aby nastúpil na arcibiskupský úrad mladý kňaz. Bezák tvrdí, že chce preklenúť rozdiely medzi ním a ostatnými biskupmi, ktorí sú od neho podstatne starší. „Ja som vyrastal s Beatles, Deep Purple a inými skupinami. Ak teda prinesiem trochu mladíckeho ducha, to ma len poteší,“ vyhlásil nový arcibiskup.

Vo funkcii zostane Ján Sokol až do vysvätenia Bezáka. "Mesiac-dva, neviem, ako dlho to bude trvať,“ uviedol Sokol po sobotňajšej ceremónii v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Sokol chce písať spomienky a venovať sa aj naďalej niektorým aktivitám ako emeritný biskup. "Budem navštevovať chorých ľudí, chodiť medzi mládež, robiť duchovné obnovy. Oddychovať budem až v hrobe,“ vyhlásil Sokol.

Ján Sokol figuroval vo zväzkoch ŠtB pod krycími menami Spirituál a Svätopluk. Podľa dokumentov mal podpísať spoluprácu s komunistickou tajnou službou v roku 1989. Ešte v júli 1989 bol vymenovaný a vysvätený za arcibiskupa Trnavskej diecézy. Malo ísť o kompromis medzi vtedajšou štátnou mocou a Vatikánom. Sokol spoluprácu s tajnou políciou vždy popieral. Aj dnes to hodnotí ako útoky proti cirkvi a nie proti svojej osobe.

Sokol mal zhovievavý postoj k slovenskému vojnovému štátu. V Trnave viackrát odslúžil omšu k výročiu vzniku slovenského štátu či zádušnú omšu za Jozefa Tisa. Pobúrenie verejnosti vyvolal aj svojím vyhlásením, že počas 2. svetovej vojny bolo na Slovensku dobre a bol tu blahobyt.

Koncom minulého roku previedol arcibiskup rozsiahle cirkevné pozemky v hodnote takmer 4 milióny eur na nadáciu, v ktorej je štatutárom. Darovaciu zmluvu podpísal Sokol tak za cirkev, ako aj za nadáciu. Parcely ležia na území nitrianskeho biskupstva. Konferencia biskupov Slovenska sa Sokola zastala. Podľa nej pozemky prešli do cirkevnej nadácie. „Majetok fundácie zostáva aj naďalej cirkevným majetkom a jeho spravovanie podlieha okrem zákonov Slovenskej republiky aj predpisom kánonického práva,“ vyhlásili slovenskí biskupi.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba