Poslanec Viliam Veteška zomrel

21.04.2009 20:10, aktualizované: 20:14
Viliam Veteška
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška Autor:

Podpredseda parlamentu Viliam Veteška (HZDS) prehral 1,5-ročný boj s rakovinou. Zomrel v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. Pravde to potvrdila lekárka Soňa Kleimanová z interného oddelenia nemocnice.

Veteškove vážne zdravotné problémy sa začali v júni 2007. Lekári mu odstránili z mozgu zhubný nádor. Niekoľko mesiacov po operácii napriek tejto diagnóze znovu pracoval v parlamente. Popri klasickej liečbe ho liečili aj experimentálne.
Zdravotný stav bývalého podpredsedu HZDS sa zhoršil asi pred mesiacom. Ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti v Banskej Bystrici, zdravotné problémy mu nedovoľovali pohyb a vyžadoval si špecializovanú starostlivosť. Rodina však o ňom nechcela poskytovať informácie.

Päťdesiatšesťročný Veteška mal problémy so zdravím aj skôr. Rakovinu mu diagnostikovali práve v čase, keď sa rozhodol kandidovať za predsedu hnutia proti šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Po dlhšom vnútrostraníckom boji sa napokon práve pre chorobu nezúčastnil ani na volebnom sneme.

Veteškov politický príbeh bol spojený s Mečiarovou stranou. Začal s ňou spolupracovať už ako vplyvný podnikateľ. Venoval sa hlavne cestovnému ruchu a hotelierstvu. Na začiatku 90. rokov založil spoločnosť Wili, neskôr leteckú spoločnosť Fatra Air, ktorá sa potom premenovala na Slovenské aerolínie. Pred podnikaním šéfoval reštaurácii a hotelu, v 70. rokoch sa živil robotníckou profesiou.

V HZDS bol Veteška dlho považovaný za Mečiarovho vyvoleného. Keď začal Mečiara po voľbách v roku 2006 kritizovať a kandidoval proti nemu, uvažovalo o jeho odchode z postu pdopredsedu parlamentu. Keďže ochorel, HZDS od neho funckiu nežiadalo.

Hádka aj po správe o úmrtí Vetešku

Koalíciu a opozíciu nedokázala spojiť ani smutná správa o úmrtí kolegu, podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku, ktorý zomrel. Spor vznikol pre to, či po tejto tragédii prerušia rokovanie mimoriadnej schôdze o odvolaní ministra výstavby Igora Štefanova. Poslancovi za KDH Júliusovi Brockovi najprv neprešiel procedurálny návrh, aby parlament prerušil schôdzu. Parlament totiž nebol uznášaniaschopný. Predseda parlamentu Pavol Paška mu vzápätí prisľúbil, že hlasovať dá opäť, keď bude v sále dostatok poslancov.

Následne sa prihlásil predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý priznal, že rokovací poriadok NR SR neumožňuje, aby schôdzu prerušil, ale vyzval politikov, aby k tomu predsa len pristúpili a „vyjadrili istú pietu Vilovi Veteškovi“. Podľa neho schôdza je plná nedorozumenia a konfrontácie, čo sa k tejto situácii nehodí. K výzve Hrušovského sa pridala aj Katarína Tóthová z HZDS.

Keďže poslanci nevyjadrili všeobecný súhlas s prerušením, Paška neakceptoval požiadavku a pokračoval v rokovaní. Poslankyňa za Smer Jana Vaľová žiadala, aby sa opozícia vzdala svojich vystúpení. „Ak sa vzdá vystúpení a týchto útokov, tak môžeme schôdzu ukončiť,“ dodala koaličná poslankyňa.

„Do politiky patrí všeličo a netušil som, čo všetko ste schopní urobiť. Keby som to bol vedel, bol by som si zahryzol do jazyka,“ reagoval Paška. Vzápätí mohol bleskovo ukončiť schôdzu, keďže v sále nebol Rafael Rafaj, ktorý bol písomne prihlásený do rozpravy a ústne sa nik neprihlásil. Parlament nemohol hneď pristúpiť k hlasovaniu o odvolaní Štefanova, lebo nebol uznášaniaschopný. Paška vyhlásil 15-minútovú prestávku.

Viliam Veteška.
Vladimír Mečiar mal na rozdiel od Viliama...
+7
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku