Bugár zakladá stranu Most - Híd

Béla Bugár s ďalšími kolegami, ktorí opustili SMK, zakladá novú stranu s názvom Most - Híd. "Mala by to byť strana spolupráce medzi Slovákmi a Maďarmi, medzi Maďarmi a Maďarmi," uviedol Bugár pre televíziu Markíza. O tom, kto bude predsedom, rozhodne podľa neho najvyšší orgán strany na ustanovujúcej schôdzi alebo sneme.

07.06.2009 17:09, aktualizované: 20:58
Bugár Foto:
Béla Bugár
debata

Bugár pripustil, že sa mu z SMK neodchádza ľahko. Odmieta však, aby s ním vedenie strany hralo neférovú hru. „Výsledok je jednoznačný. Nie za môjho pôsobenia odchádzali ľudia zo strany, boli vyhodení z jednotlivých úrovní. To znamená, že sa začal určitý proces, ktorý sa dnes fakticky dokončuje,“ skonštatoval. Svoj odchod označil za definitívny. 

Podľa Bugára SMK stráca veľmi dôležitých a užitočných ľudí. „Zatiaľ môžem povedať, že odchádzajú viacerí členovia poslaneckého klubu SMK, okresné štruktúry, okresní aj krajskí predsedovia a tiež ľudia z republikovej rady,“ vyhlásil. Ako dodal, keby mu niekto pred dvoma rokmi predpovedal súčasnú situáciu, vysmial by sa mu.

Opozičná Strana maďarskej koalície sa necelý deň po voľbách do Európskeho parlamentu rozštiepila. Odchod zo strany po dlhých sporoch s predsedom Pálom Csákym oznámil jej bývalý líder Béla Bugár, spolu s ním SMK opustili aj poslanci Gábor Gál, László Nagy a Tibor Bastrnák. Vznik novej strany, o ktorej špekulovali niektoré médiá, však zatiaľ Bugár neohlásil. Csáky rozhodnutie poslancov označil za zlý krok.

„Definitívne sa uzatvára dvojmesačné obdobie našich snáh o kompromis a dohodu so Stranou maďarskej koalície,“ píše v správe Bugár.

„Odchod z poslaneckého klubu SMK bol upozornením pre súčasné vedenie strany, že utláčaním názorov, vypudením členov a predstaviteľov sa problémy neriešia, ale len kopia. Napriek obojstranne deklarovaným snahám sa nepodarilo dospieť k dohode. Medzičasom stranu opustili aj viacerí jej radoví členovia a bývalí funkcionári,“ dodal expredseda SMK.

Spolu s Bélom Bugárom opúšťa stranu aj ďalší poslanec Tibor Bastrnák, ďalej traja členovia republikového predsedníctva SMK, 18 členov republikovej rady strany, jeden krajský predseda SMK, 32 členov  krajských rád SMK, 9 poslancov VÚC za SMK, sedem okresných predsedov  strany a 24 starostov za SMK.

Bugár a jeho kolegovia sa rozhodli z SMK odísť napriek tomu, že ich dnes predseda strany Pál Csáky vyzval na obnovenie rokovania spred dvoch týždňov. Počas nich sa oba tábory snažili dohodnúť na názorovej vnútrostraníckej platforme. Rokovania sa nakoniec skončili neúspechom.

SMK zostane po odchode „Bugárovej skupiny“ v parlamente 15 poslancov z pôvodne 20-členného klubu. Z klubu i zo strany ešte pred Bugárom odišiel aj bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Bugár hazarduje s vlastným dobrým menom, reagoval Csáky

Predseda SMK Pál Csáky sa obáva, že Béla Bugár „hazarduje s vlastným dobrým menom.“ Reagoval tak na jeho rozhodnutie vystúpiť spolu s Lászlóom Nagyom a Gáborom Gálom z SMK. „Nedostal na to mandát od našich voličov a sympatizantov,“ zdôraznil Csáky. Ľudia sa podľa neho právom pýtajú, čo je skutočným dôvodom na tento krok, lebo dôvody, ktoré medializovali, sú podľa Csákyho nedostatočné na rozbitie SMK.

„Pripomínam, že imitovali rokovanie s nami a pritom už tri týždne beží prieskum verejnej mienky v réžii agentúry Focus, kde sa testuje, ako by ľudia reagovali na založenie novej politickej strany pod vedením Bélu Bugára,“ dodal. Na otázku, čo hovorí na Bugárovho rozhodnutie súkromne, a nie ako predseda SMK, odpovedal: „Nekomentujem.“

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy