'Bugárovci' vezmú k sebe aj Slovákov. Je to zlý krok, tvrdí Csáky

Pätica bývalých poslancov SMK Béla Bugár, Gábor Gál, Zsolt Simon, László Nagy a Tibor Bastrnák oznámili vznik novej politickej strany s názvom MOST-HÍD – strana spolupráce. Ako uviedol Bugár na tlačovej besede, rozhodnutie založiť novú stranu bolo jedno z najťažších rozhodnutí v živote.

09.06.2009 10:55 , aktualizované: 15:46
Bugár, Nagy Foto:
Béla Bugár (vpravo) a László Nagy na tlačovej konferencie predstavujú novinárom program novej strany Most - Híd.
debata

Bugár zrekapituloval, že pred dvoma týždňami poslanci, ktorí 24. apríla vystúpili z poslaneckého klubu strany, ukončili rokovania s vedením strany. Od vtedy sa na nich nikto neobrátil s tým, aby v rokovaniach pokračovali. Neozval sa v nedeľu ani predseda SMK Pál Csáky, ktorý to sľuboval pred médiami. „Skutočný záujem o dohodu zo strany SMK nebol,“ vyhlásil.

Bývalý predseda SMK kritizoval svoju bývalú stranu za to, že nemá zrozumiteľný program, víziu, nevie sa jasne vyjadrovať, izoluje a uzatvára sa. „Nie je to SMK, ktorú sme zakladali v roku 1998,“ vyhlásil. Zároveň upozornil, že v SMK sa neberie do úvahy menšinový názor. „V SMK je kríza dôvery, odmieta spoluprácu, politikárči,“ do­dal.

Nová strana MOST-HÍD chce stavať svoju politiku na hodnotách, ako sú spolupráca, slušnosť, otvorenosť, dôvera. Bude mať aj program pre menšiny. Bugár zdôraznil, že hoci stranu zakladajú Maďari, strana bude otvorená aj Slovákom. „Chceme dokázať, že národnosť nemôže byť prekážkou,“ povedal. Nová strana má ambíciu dokázať, že Slováci a Maďari dokážu spolupracovať. Príkladom sú zmiešané manželstvá, ktorých je na juhu Slovenska veľa.

Ustanovujúci snem strany bude v septembri. Už túto nedeľu slávnostne začnú v Kostolných Kľačanoch v okrese Dunajská Streda aktivisti so zberom 10 000 podpisov potrebných pre registráciu strany. MOST – HÍD chce svojich kandidátov postaviť už v jesenných regionálnych voľbách.

Pochová Bugárov Most po voľbách SMK?

Podľa Bugára do novej strany nebudú nikoho lanáriť, ale každý je vítaný. S Ivetou Radičovou o jej vstupe do strany nerokovali. Neodmietol budúcu spoluprácu s SMK. „Nikto nemôže od nás očakávať, že SMK budeme považovať za nepriateľa,“ uviedol, ale dodal, že „SMK bude naším súperom“. O možnosti vytvorenia koalície novej strany a SMK sa však nechcel bližšie vyjadriť, pretože „ešte tak ďaleko nie sme.“ Výroky predstaviteľov SMK však musia byť miernejšie.

Vznik novej strany zatiaľ financujú jej zakladatelia z vlastného vrecka. „Krátime rozpočty našich manželiek,“ vyhlásil Bugár. Podľa neho bude financovanie transparentné. MOST-HÍD nebude mať v programe autonómiu, pretože podľa Bugára pri spomenutí tohto pojmu niektorí hneď nabíjajú zbrane. Nová strana však bude presadzovať, aby menšiny mohli zostať menšinami, k tomu potrebuje školstvo a kultúru.

Gábor Gál, ktorý bol doteraz predsedom parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií uviedol, že sa vzdáva tejto funkcie.

Stali sme sa súpermi, súperenie bude tvrdé, hovorí Csáky

SMK a nová strana skupiny bývalých poslancov SMK budú podľa Pála Csákyho súpermi. „Stali sme sa súpermi. Musia počítať, že súperenie bude tvrdé. SMK si musí obhájiť svoje postavenie,“ povedal na tlačovej besede predseda SMK v súvislosti so vznikom novej strany Most – Híd – strana spolupráce. Podľa Csákyho je SMK silná a akcieschopná strana, aj keď očakáva v krátkom čase turbulencie. Zároveň informoval, že Richard Hamerlík zobral späť svoj podpis, ktorým podporil cez víkend založenie novej strany. V súčasnosti nemá Csáky signály, že by zo strany mal vystúpiť niektorý z poslancov NR SR.

Csáky nevidí dôvod na spoluprácu s novou stranou, ak to nedokázali v jednej strane. „Nenájdem ani jeden dôvod na základe čoho by sme mali spolupracovať,“ vyhlásil. Ak však bude mať Most-Híd o rok zaujímavú podporu vo verejnosti, Csáky hodlá požiadať Bélu Bugára, aby vyzval k podpore SMK, pretože tá bude vždy silnejšia. Csáky pripustil, že odídenci z SMK snívajú o nejakých koalíciách, ale odkázal im, že ak chceli dohodu a spoluprácu, mali to urobiť v SMK. „Bude to dosť tvrdé súperenie,“ dodal s tým, že na parlamentnej pôde je spolupráca pri konkrétnych bodoch možná.

Podpredsedovi SMK Lászlóovi Miklósovi je úprimne ľúto, že došlo k rozchodu. „Naši voliči nechcú dve strany. O čo budeme súperiť? Obe strany budú ponúkať to isté a predsa budeme súperi. Je to absolútne smutné,“ vyhlásil. Dodal, že je smutný a sklamaný, pretože medzi týmito stranami neexistujú ideologické rozpory.

Podľa Csákyho SMK sa v týchto dňoch nemôže venovať úspechu v eurovoľbách, ale musí riešiť vzniknutú situáciu. Pripomenul, že voliči si neželajú dve maďarské strany. Za zlý a nepremyslený krok považuje založenie novej strany Most – Híd, ktorú dnes oficiálne predstavili odídenci zo strany na čele s Bélom Bugárom. „Myslíme si, že nemajú premyslené tieto procesy,“ povedal. SMK podľa neho bude pokračovať v pokoji ďalej. „Odporúčame našim členom aby nevystúpili z SMK a nepodporili novú stranu, pretože my nepotrebujeme takéto avanturizmy a urobíme všetko preto, aby sme naďalej presviedčali našich podporovateľov a členov, že SMK je a ostane akcieschopnou stranou,“ zdôraznil Csáky.

Csáky pripomenul, že Bugárovi ponúkal za posledné dva roky viaceré alternatívy. Ponúkol mu miesto čestného predsedu, post lídra kandidátky pre parlamentné voľby. Vytvorenie poradného orgánu zloženého z troch bývalých predsedov strán, ktoré vytvorili v roku 1998 SMK.

Odídencom ponúkol sedembodový program, ktorý by riešil vnútrostranícke problémy, hlasovanie o dôvere predsedovi na jesennom kongrese či vytvorenie platforiem, ktoré mala v sobotu odsúhlasiť Republiková rada SMK.  Pripomenul tiež, že na rokovaní republikovej rady sa dohodlo, že rozhovory medzi vedením strany a bugárovcami budú pokračovať po eurovoľbách. „Nehrali čestnými kartami,“ dodal, pričom upozornil, že jedna agentúra už sondovala, akú podporu verejnosti by získala nová strana na čele s Bugárom.

Csáky nevedel uviesť, či SMK bude požadovať, aby sa odídení poslanci vzdali v parlamente svojich funkcií. Rozhodne o tom na budúci týždeň poslanecký klub. Gábor Gál už dnes avizoval, že sa vzdal postu predsedu parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Funkcie predsedu výboru pre ľudské práva zastáva ďalší zakladateľ novej strany László Nagy. 

debata chyba