Uvítanie čínskeho prezidenta sa zmenilo na bitku. Tiekla krv

Námestie pred prezidentským palácom zaplavili vlajky najľudnatejšieho štátu, ktorými miestni Číňania bili slovenských demonštrantov. Hodžovo námestie sa tesne pred príchodom čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa zmenil doslova na bojový ring. Do konfliktu sa dostali dve skupiny ľudí, ktoré čakali na jeho príchod do Prezidentského paláca.

18.06.2009 15:38 , aktualizované: 19:37
protest, čínsky prezident, Foto:
Počas zrážky demonštrantov pred Prezidentským palácom v Bratislave tiekla krv.
debata

Početná skupina ľudí čínskeho pôvodu v oblekoch a s červenými šiltovkami zo Zväzu čínskych podnikateľov na Slovensku napadla priaznivcov hnutia Falun Gong, ktorí chceli svojou prítomnosťou upozorniť slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča, aby na stretnutí so svojím čínskym kolegom nastolil otázku ľudských práv. Aktivisti na rozdiel od pročínskych organizácií na demonštráciu na Hodžovom námestí povolenie nemali.

Hodžovo námestie sa však tesne pred príchodom čínskeho prezidenta zmenil na bojový ring. Skupinky Číňanov sa svojimi uvítacími zástavami snažili za každú cenu prekryť protestné odkazy adresované čínskemu prezidentovi. Potom už prišli na rad fyzické potýčky. Slovenských demonštrantov kopali a bili, kradli im transparenty a pútače. Do Slovákov sa pustili zápasníckymi chvatmi a údermi, ktorými akoby si chceli pripomenúť OH v Pekingu. Svoj talent na bojové umenie nezapreli.

Polícia napriek dianiu zasahovala len proti demonštrujúcim Slovákom a to pomerne drsným spôsobom. Aj keď sa polícia raz odhodlala zatknúť jedného z Číňanov, do potýčky sa zapojil muž v obleku z čínskej ochranky. V tom okamihu dali policajti od výtržníka ruky preč.

Násilie, ktoré prepuklo, za­tienilo aj príchod čínskeho prezidenta a v tom zmätku nikto nevedel, či už zahraničná návšteva do Prezidentského paláca dorazila. Jeden z vyčíňajúcich Číňanov napadol aj redaktora Pravda.sk, keď sa mu tyčou od zástavy snažil vyraziť z ruky fotoobjektív. „Niečo také som od roku 1989 nezažil,“ povedal publicista Eduard Chmelár, ktorý sa na dianí na námestí zúčastnil. „Polícia bránila len Číňanov, ktorí prišli uvítať prezidenta Chu Ťin-tchaa, čo je veľmi smutné,“ dodal Juraj Kušnierik z týždenníka .týždeň.

Situácia pre prezidentským palácom sa upokojila asi po dvadsiatich minútach po tom, čo polícia vytvorila okolo fontány na Hodžovom námestí kordón.

„Prišla som upozorniť čínskeho prezidenta na dodržiavanie ľudských práv. Zrazu nás začali napádať a biť tyčami,“ povedala pre Pravda.sk Blanka Lošová, ktorá prišla na protestnú akciu z Českej republiky.

Pravda.sk oslovila aj niekoľkých priaznivcov čínskeho prezidenta, ale z tých ani jeden nevedel alebo nechcel hovoriť po slovensky ani po anglicky. 

O 15.45 polícia na pokyn starostu mestskej časti  Bratislava – Staré mesto Andreja Petreka (SDKÚ – OKS) vytlačila všetkých ľudí z námestia pred Prezidentským palácom a demonštráciu ukončila. Po bitke polícia predviedla minimálne troch Slovákov a pravdepodobne jedného Číňana.

Dostál nebol zadržaný, ale poškodený

Občianskeho aktivistu Ondreja Dostála odviedla z Hodžovho námestia v Bratislave síce polícia, ale napokon je z neho poškodený. Ako vysvetlil bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavel Brath, pri incidente si Dostál chránil majetok. Skupinke aktivistov, s ktorou Dostál prišiel na námestie upozorniť na problematiku ľudských práv v Číne, totiž chcel prívrženec opačného tábora ukoristiť transparent. Dostál však podľa Bratha na námestí neuposlúchol policajta, preto ho z námestia odviedli, potom sa vysvetlilo, ako k incidentu došlo. Polícia predviedla celkom deväť osôb, z toho šesť Slovákov a troch občanov Čínskej ľudovej republiky.

Opozičná SDKÚ vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby v piatok o 11:00 prišiel do parlamentného pléna vysvetliť zásah polície voči demonštrantom, ktorí pred Prezidentským palácom v Bratislave protestovali proti návšteve čínskeho prezidenta. Pred sídlom prezidenta skupina Číňanov napadla slovenskú skupinu demonštrantov. Polícia upokojovala situáciu zásahom voči Slovákom. „V podstate polícia podľa dostupných informácií nijakým spôsobom občanom Slovenska nepomohla, skôr opačne,“ povedal na brífingu poslanec za SDKÚ Martin Pado.

Pado už hovoril so šéfom parlamentu Pavlom Paškom. Ten mu vraj prisľúbil, že sa vo štvrtok večer pokúsi vybaviť, aby Kaliňák v piatok pred poslancami vystúpil. Milan Hort na brífingu uviedol, že od Kaliňáka chcú vedieť podrobnosti o policajnom zásahu. „Išlo o pokojnú demonštráciu, tam nikto nič zlého nerobil zo strany našich demonštrantov, transparenty a vyvolávanie hesiel, to ešte neznamená, že tá demonštrácia je nejak v rozpore so zákonom. Tam niet dôvodu, prečo by mal niekto zakročiť,“ podotkol Pado s tým, že ak Kaliňák do parlamentu nepríde, s ostatnými opozičnými kolegami bude k tomuto incidentu iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Počas zrážky demonštrantov pred Prezidentským...
Polícia zasiahla prevažne len proti občianskym...
+9Pred prezidentským palácom sa zišli ľudia,...
debata chyba