Prípad Tupý pohne z miesta odvaha svedkov

O tom, či sa vrahovia Daniela Tupého prestanú usmievať z televíznych obrazoviek, môže podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka rozhodnúť odvaha ľudí.

19.06.2009 05:17
Robert Kaliňák Foto:
Minister vnútra Robert Kaliňák
debata

Veríte, že pred súdom v prípade Tupého vraždy stáli tí praví?
Samozrejme, platí prezumpcia neviny. Ja však verím, že vyšetrovací tím ide správnym smerom.

Prečo potom, ak polícia vraždu objasnila, sa skončil proces oslobodzujúcim rozsudkom?
Taký je súdny systém. Dáva advokátom dostatok priestoru, aby si robili svoju prácu a spochybňovali veci. Prokuratúra sa s nami stotožnila a podala obžalobu. Mali sme za to, že objem dôkazov je pre ňu dostatočný. Skončilo sa to spôsobom, ktorý je pre nás sklamaním.

Priebeh súdneho procesu vyzeral inak. Obžalobe sa nepodarilo predložiť jediný priamy dôkaz.
Iste. Priamy dôkaz by bola vražedná zbraň s odtlačkami páchateľa. O tom však diskutujte s tými, ktorí sa venovali prípadu sedem mesiacov predtým, než nastúpilo súčasné vedenie Policajného zboru. Mohli sme povedať otcovi zavraždeného študenta: Pán Tupý, keď sa neurobilo v prvých 48 hodinách maximum pre horúcu stopu, tak z toho dnes nič neuvaríme. Našli sme však odvážnych vyšetrovateľov a operatívcov, ktorým táto kauza nie je jedno.

Mohol súd v danej dôkaznej núdzi konať inak?
Nemôžem komentovať rozhodnutie súdu ani radiť prokurátorke, či sa má odvolať. Súd zvážil dôkazy, rozhodol že sú slabé, pre mňa je to, samozrejme, sklamaním.

Po vyhlásení rozsudku ste sľúbili dodať sériu nových dôkazov. Kde sú?
Ja som povedal, že máme nové informácie. Považujeme ich za také dobré, že vďaka nim sa skončí prešľapovanie na mieste. Musíme však s nimi pracovať. Predstúpime s nimi, až keď si budeme opäť myslieť, že sú nepriestrelné.

Prečo ste s týmito informáciami neprišli už skôr?
Vynárajú sa postupne. Niektoré z nich sú staré len tri-štyri týždne. Bolo málo času, aby sme ich okamžite preverili.

Nedáva vývoj za pravdu tvrdeniu Daniela Tupého staršieho, že sa celý prípad dostal pred súd predčasne?
Otec a mama sú druhé najväčšie obete po samotnom Danielovi, a preto majú právo na akýkoľvek názor. Ja ho rešpektujem. My sme však netlačili a určite by si ani prokuratúra nenechala od nás diktovať. Naďalej je priestor na to, aby všetci, ktorí majú šancu k prípadu niečo povedať, našli občiansku odvahu. Tak ako tí, ktorí v prípade svedčili a nezmenili výpoveď. Aby sme urobili spravodlivosti zadosť a páchatelia sa na nás neusmievali z televíznych obrazoviek.

Dnes sa ľudia boja svedčiť aj v celkom banálnych prípadoch. Myslíte, že sa prihlásia v takomto?
To, že máme nové informácie, svedčí o tom, že sa niektorí ľudia neboja a ja im vzdávam týmto veľkú úctu.

Odtajnený svedok Lipnický tvrdí, že za odhalenie utajeného svedka vypísalo podsvetie odmenu milión korún.
To svedčí, že sme zaťali do živého, nemyslíte? Vypisovali by ste na niekoho odmenu, keby ste boli presvedčení, že nehovorí pravdu? Podsvetiu sme urobili škrt cez rozpočet, je mimoriadne nervózne a počuli sme rôzne druhy vyhrážok. Zatiaľ si myslím, že sme schopní svedkov dokonale obhospodáriť a zaistiť ich ochranu a bezpečnosť.

Utajený svedok číslo tri však odmietol tesne pred vynesením rozsudku vypovedať. Ako ste ho chránili?
Spytovať svedomie si musí on sám. Nemyslím, že bol poškodený na zdraví alebo priamo ohrozený. Možno podľahol práve mediálnym bublinkám, ktoré podsvetie vypúšťa. Nič nie je jednoduchšie, ako napísať na internetové fóra: Vieme, kto si, vieme, kde si, a ak sa nezamyslíš nad tým, čo hovoríš, tak si ťa nájdeme.

Keby sa to týkalo vašej manželky, dovolili by ste jej v tomto prípade svedčiť?
Moja manželka má toľko odvahy, že by určite svedčila.

Budete pokračovať, aj keď súd obvinených definitívne oslobodí?
Rozhodne. Budeme bojovať naďalej. Tím je veľmi schopný, silný a bude hľadať ďalšie veci.

Stále je nejasný motív. Prečo páchatelia napadli odzadu pred tri a pol rokom skupinu študentov?
Pozeral som si fotografie v spise. Spôsob, akým bol Daniel Tupý zavraždený, svedčí o naozaj veľkej agresivite. Skutočný motív sa však dozvieme až vtedy, keď budú páchatelia pritlačení k múru. To, čo dnes polícia najviac potrebuje, je, aby nebola pod časovým tlakom.

Ste pod časovým tlakom.
Informácie, ktoré máme, preveríme čo najrýchlejšie. V prípade, že sa prokurátor odvolá, máme čas niekoľko mesiacov, keď môžeme zadovážiť ďalšie veci. Ak by aj bol rozsudok súdu vyššieho stupňa opäť oslobodzujúci, naša práca sa neskončí.

debata chyba