Trubač klamal: Povolenie mala kancelária Gašparoviča, nie Číňania

Rádio Expres spochybnilo právo polície vytláčať slovenských demonštrantov spred Prezidentského paláca v prospech čínskych a usvedčilo hovorcu prezidenta z klamstva. Povolenie na zhromaždenie v čase návštevy čínskeho prezidenta v sídle slovenskej hlavy štátu nemalo žiadne čínske združenie, ale Kancelária prezidenta SR.

19.06.2009 13:02 , aktualizované: 14:41
Aktivisti Foto:
Aktivisti, ktorí protestovali pred Úradom vlády proti čínskemu režimu.
debata

Prezidentov hovorca Marek Trubač to Expresu poprel a obvinil aktivistov zo šírenia lži. „Nie je pravda, že by sme si my rezervovali Hodžovo námestie,  to je nezmysel, ktorý šíria mimovládky,“ povedal. Podľa Trubača si námestie pred Prezidentským palácom na čas návštevy čínskeho prezidenta rezervovalo čínske veľvyslanectvo. 

„Bola to jednoznačne kancelária prezidenta a my máme k dispozícii dokumenty, ktorými to vieme dokázať,“ uviedla Alena Kopřivová z mestského úradu Staré Mesto, ktoré dávalo povolenie.

Číňania, ktorí bili Slovákov a trhali im transparenty, na námestí podľa povolenia na zhromaždení nemali byť. Prezidentská kancelária by tak ako organizátor zhromaždenia mala byť zodpovedná aj za represie čínskych agentov voči našim občanov. „Prezidentská kancelária priamo dovolila Číňanom, aby mlátili slovenských demonštrantov,“ uviedol Expres.

Exminister vnútra, poslanec Národnej rady SR Vladimír Palko sa pýta, kto boli Číňania v čiernych oblekoch so slúchadlami v ušiach, ktorí zasahovali proti zhromaždeným Slovákom a kontrolovali námestie. „To naozaj neboli čínski obchodníci s textilom, ani kuchári z reštaurácií alebo čašníci. To boli ľudia, ktorí pôsobili profesionálnym, koordinovaným, organizovaným spôsobom. Zasahovali tak, ako zasahujú bezpečnostné zložky,“ uviedol.

Denník Plus jeden deň napísal, že Číňania, ktorí s červenými vlajkami zaplnili Hodžovo námestie, museli prísť podporiť čínskeho prezidenta. Inak by vraj mali problém s pracovným povolením a ohrozený by bol aj ich prípadný návrat domov. Veľvyslanectvo Číny v SR požiadalo majiteľov obchodov, aby prišli vítať čínskeho prezidenta a takisto dostalo príkaz 200 študentov z Rakúska, že musia na uvítanie prísť," povedal Marek Tatarko z hnutia Falun gong.

Číňania sa už v piatok s protestujúcimi nebili

Zhruba 50 demonštrantov za dodržiavanie ľudských práv v Číne a približne rovnaký počet priaznivcov režimu v Pekingu sa zišlo na námestí pred Úradom vlády, kde sa stretol premiér Robert Fico (Smer) s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom. Na rozdiel od štvrtkových protestov sa dnešná demonštrácia zaobišla bez násilností. Polícia oba tábory oddelila a nedovolila im sa k sebe priblížiť.

Aktivisti z organizácií Človek v ohrození, Amnesty International, priaznivci v Číne prenasledovaného hnutia Falun gong a zástupcovia Konzervatívneho inštitútu držali nad hlavami transparenty „Stop komunizmu a brutalite“ či „Stop násilným odberom v Číne“. Protest sprevádzali piskotom na píšťalkách a výkrikmi „Hanba“ alebo „Ľudské práva v Číne“.

Húf približne 50 Číňanov, ktorí stáli obďaleč, demonštrantov pozoroval a napokon sa stiahol do ústrania. Po viac ako hodine sa obe skupiny rozišli.

Násilné strety medzi čínskou ochrankou, priaznivcami režimu a slovenskými aktivistami sprevádzali prvý deň návštevy čínskeho prezidenta. Viacerí účastníci boli zranení a polícia zadržala deväť ľudí.

Chu sa stretol vo štvrtok s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Obaja prezidenti sa rozprávali najmä o ekonomických otázkach. Okrem rokovania s Ficom mal dnes prezident najľudnatejšieho štátu na programe aj stretnutie s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer).

Počas zrážky demonštrantov pred Prezidentským...
Polícia zasiahla prevažne len proti občianskym...
+9Pred prezidentským palácom sa zišli ľudia,...
debata chyba