Šéf lekárov hovorí o nátlaku v kauze Malinová

15.07.2009 07:20
Hedviga Malinová
ilustračné foto Autor: ,

Ďalšie nezrovnalosti a podozrenia z nátlaku prinieslo nové vyšetrovanie lekárov, ktoré malo konečne ozrejmiť kauzu Hedvigy Malinovej. Záverečný lekársky posudok pritom stále nie je dokončený. Generálna prokuratúra ho dala vypracovať pred rokom.

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Labaš pre Pravdu najskôr potvrdil, že posudok mal byť hotový minulý týždeň. O výsledkoch vopred nechcel hovoriť. Spomenul však rozpory medzi výpoveďami a možné tlaky na lekárov počas vyšetrovania prípadu. „Vtedajší riaditeľ nitrianskej nemocnice, ktorý medzičasom zomrel, vyvíjal na ľudí neúmerný nátlak. Tí ľudia vypovedali teraz niečo celkom iné,“ uviedol Labaš bez ďalších podrobností.

Prípad Hedvigy Malinovej sa začal v auguste 2006, kedy ju podľa jej verzie v Nitre zmlátili dvaja holohlavci za to, že hovorila po maďarsky. Polícia po krátkom vyšetrovaní skonštatovala, že študentka si incident vymyslela a obvinila ju z krivého svedectva.

Bývalý riaditeľ nemocnice v Nitre, kde Malinovú ošetrovali, Viktor Žák vtedy tvrdil, že ženu zbili. Podľa neho mala pomliaždeniny na bruchu a stehnách. Znalec, ktorý však prehliadol pacientku až o niekoľko dní, skonštatoval absenciu poranení, čo bolo v rozpore s tvrdeniami ošetrujúcich lekárov.

Nové posudky dala prokuratúra vypracovať v lete minulého roka. Odvtedy s prípadom nemôže pohnúť, čaká na vyjadrenie lekárov. „V tejto veci stále nemáme nič nové,“ uviedla v utorok hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Experti z lekárskej fakulty hovoria o náročnom dokazovaní, ktoré musia robiť s veľkým časovým odstupom. Okrem pôvodných lekárskych správ a výpovedí sa opierajú o fotografie a zábery z televízie. Dekan Labaš však naznačuje, že tím, ktorý na prípade pracoval, sa s jeho závermi nemusí stotožniť. „Môže sa stať, že sa pod posudok nikto okrem mňa nepodpíše. Celý problém je v tomto,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku