Duray sa SNS ospravedlnil. Po maďarsky

Podpredseda opozičnej SMK Miklós Duray sa ospravedlnil SNS za to, že ju v roku 2006 označil za fašistickú. Urobil tak však v maďarčine. Podľa SNS a ústavného právnika tým nesplnil verdikt súdu, ktorý mu ospravedlnenie prikázal. Duray však trvá na tom, že postupoval správne.

06.08.2009 08:56, aktualizované: 11:24
Miklós Duray Foto:
Podpredseda SMK Miklós Duray
debata

„Zatiaľ to neevidujeme ako ospravedlnenie, ale ako list, ktorého časť je napísaná v jazyku, ktorému nerozumieme,“ povedal denníku Sme šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Ústavný právnik Radoslav Procházka doplnil, že Duray sa musí ospravedlniť v slovenčine, ako mu to uložil súd.

Duray naopak tvrdil, že jeho postup bol „právne absolútne v poriadku“ a neexistuje vraj žiaden právny predpis, ktorý by určoval, v akom jazyku má súkromná osoba komunikovať s právnickou osobou. „Ak mám na to právo, tak prečo by som to nevyužil?“ povedal.
Bratislavský krajský súd prikázal Durayovi ospravedlniť sa SNS v polovici júna. Zároveň zrušil odškodné milión korún (33 194 eur), ktoré v spore prisúdil SNS nižší súd.

SNS sa s Durayom sporila o jeho výroky pre maďarskú rozhlasovú stanicu InfoRádió. Politik SMK krátko po zostavení novej vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD) povedal, že kabinet pozostáva „mocensky z jednej tretiny zo Slotovej strany, ktorá je fašistickou stranou“. Kontroverzný politik sa v minulosti tiež netajil napríklad požiadavkami autonómie pre polmiliónovú maďarskú menšinu na juhu Slovenska.

Súd vo verdikte určil aj text ospravedlnenia, ktoré mal Duray SNS poslať. Politik SMK tvrdil, že jeho ospravedlnenie je rovnaké, ako žiadal rozsudok. „Nijaký rozdiel tam nie je, ani štylistický. Jedine, že je to v maďarskom jazyku,“ povedal.

Hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak poznamenal, že súd osobitne nekontroluje vykonateľnosť rozsudku. „Oprávnený má právo v prípade, ak nedošlo k dobrovoľnému plneniu rozsudku, pristúpiť k jeho nútenému výkonu,“ uviedol. To by znamenalo, že SNS by mohla žiadať exekúciu. Duray si však nevie predstaviť, akým spôsobom by sa to mohlo uskutočniť.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy