Kotlebu odviedli policajti v putách, extrémisti útočili kameňmi

08.08.2009 12:31, aktualizované: 16:39
Pospolitosť v Michaľanoch, Marian Kotleba
Vodcu Pospolitosti Mariana Kotlebu a niekoľkých ďalších extrémistov polícia zadržala. Autor:

Polícia na zhromaždení Pospolitosti v Šarišských Michaľanoch odviedla v putách jej vodcu Mariana Kotlebu po tom, čo protestujúci odmietli poslúchnuť výzvu na rozpustenie zhromaždenia. Okrem Kotlebu zadržala polícia ešte niekoľkých ďalších účastníkov protestu a ostatných účastníkov vytláča z ihriska smerom na stanicu. Podľa očitých svedkov bol zákrok na zadržaných dosť brutálny.

Medzi zadržanými sú aj členovia českej Dělníckej strany. Podľa očitých svedkov bol zákrok na zadržaných dosť brutálny. K jednému zadržanému dokonca museli zavolať sanitku. Miestni sa pridali na stranu extrémistov a nadávali polícii za ich brutalitu.

Ostatných účastníkov polícia rozohnala vodným delom a vytláčala ich smerom na stanicu, pridali sa k nim aj kolegovia so železničnej polície a psovodi. Situácia bola veľmi napätá, extrémisti začali hádzať do policajtov kamene. Policajti vytlačili protestujúcich na jednu z križovatiek v Michaľanoch, odkiaľ sa mohli ktorýmkoľvek rozpŕchnuť. Približne o 16:30 dostala polícia situáciu do vlastnej réžie a podarilo sa jej zahnať radikálov smerom na stanicu.

Napriek tomu policajti miesto zásahu neopustili. Miestni obyvatelia sa pustili s nimi do hádky, že útočia proti mladým ľuďom namiesto toho, aby urobili poriadok v rómskej osade v Ostrovanoch.

Neodídeme, kým nepríde niekto z vlády, vyhlásil Kotleba

Marián Kotleba cez amplión rečnil k zhromaždeným v Šarišských Michaľanoch o „cigánskom terore“. Jeho slovám tlieskali aj miestni obyvatelia, ktorý prejav počúvali spoza plotu. Do Šarišských Michalian sa zišlo približne do tristo extrémistov, ktorý chcú vyjadriť protest proti útoku dvoch cigánskych mladíkov z Ostrovian na dôchodcu, ktorý po útoku prišiel o oko. „Kde bola vtedy polícia, ktorá sa tu dnes zhromaždila,“ spýtal sa Kotleba.

Šéf Pospolitosti Kotleba najprv rečnil a...
Šéf Pospolitosti Kotleba najprv rečnil a komunikoval s médiami, neskôr polícia zasiahla a zatkla ho. Autor: Pravda, Boris Macko

Kotleba v prejave slovne zaútočil aj na šéfa národniarov Jána Slotu. „Vystupuje proti Maďarom, ale keď niekto zakročí proti bielemu Slovákovi, je mu to jedno. Zato je poplach, keď sa niečo stane Cigánovi,“ vyhlásil. „Dosť bolo Slotu!“ skandovali protestujúci.

Marián Kotleba vyhlásil, že zo Šarišských Michalian nikto z účastníkov zhromaždenia neodíde, kým nepríde niekto z vlády, menoval pritom premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta Policajného zboru Jána Packu. Povedal, že sú pripravení na ihrisku hoci aj stráviť noc.

Starosta obce Jozef Brendza požiadal účastníkov protestu, aby sa rozšili, pretože v obci nie sú podmienky na takéto akcie a sú na majetku obce. Polícia po skončení Kotlebovho prejavu začala pripravovať vodné delo. Nemieni však proti zhromaždením zakročiť, ak nebudú robiť neprístojnosti. Ťažkoodenci sa dokonca začali sťahovať z pôvodných pozícii na ihrisku. Na mieste panuje očakávanie a napätie, čo sa bude diať. 

Približne tristo členov a sympatizantov Slovenskej pospolitosti sa objavilo v Šarišských Michaľanoch, v okrese Sabinov, na avizovaný protest. Všetkých prichádzajú presmerovala polícia na futbalový štadión, pretože ich nechcela vpustiť do centra obce.

Podľa očitých svedkov bol zákrok policajtov...
Podľa očitých svedkov bol zákrok policajtov voči zhromaždeným členom a sympatizantom Pospolitosti neprimeraný a brutálny. Autor: ČTK

K pôvodnej skupinke členov Pospolitosti, ktorí dorazili do Michalian už pred obedom, sa postupne pridávali ďalší. Krátko po pol druhej prišla skupina asi dvadsiatich vlajkonosičov, ktorí odmietli odpovedať na otázky novinárov a s nikým nekomunikujú. Sú to však českí extrémisti s vlajkami Dělníckej strany. Medzi zúčastnenými sú aj radikáli z Ma­ďarska. Smerom od vlakovej stanice postupne dochádzali ďalšie skupinky v čiernych bundách, s vyholenými hlavami, niektorí majú aj zamaskované tváre.

Účastníci sa pred začiatkom zhromaždenia pokúsili opustiť priestor štadióna a dostať sa pred obecný úrad, na ceste ich však policajný kordón zatlačil späť. Hovorkyňa prešovskej polície Magdaléna Fečová povedal, že nebolo použité žiadne násilie a všetko prebehlo pokojne.

Miestni z Micha­lian s extrémistami sym­patizujú

Pre miestnych obyvateľ je celé dianie skôr atrakciou, cestu od stanice na štadión lemujú desiatky, možno až stovky ľudí a pozerajú sa na prichádzajúcich. Viacerí z miestnych ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na dianie v obci, s extrémistami sympatizujú. „Dakto už musí s tými Rómami urobiť poriadok. My sami to nemôžeme a ani polícia nič nerobí,“ povedal jeden zo starších obyvateľov Šarišských Michalian.

Jeden z obyvateľov obce pre Pravdu povedal, že s miestnymi Rómami priamo v Šarišských Michaľanoch nemajú žiadne problémy. Horšie to je v dva kilometre vzdialenej susednej obci Ostrovany, kde aj došlo k útoku dvoch rómskych mladíkov na muža, ktorý prišiel počas útoku o oko.

V samotných Šarišských Michaľanoch žije len 200 Rómov, naproti tomu v osade v Ostrovanoch ich je viac ako 1100, pričom celkový počet obyvateľov obce Ostrovany je 1700.

Členovia a sympatizanti Pospolitosti sa...
Členovia a sympatizanti Pospolitosti sa zhromaždili v Šarišských Michaľanoch na protest proti útoku cigánskych mladíkov na dôchodcu. Autor: ČTK

V rómskej osade, ktorá patrí k Ostrovanom, sú len muži, ženy s deťmi ju opustili. „Do Michalian neplánujeme ísť, avšak keby prišli neonacisti sem do osady, tak sa budeme brániť, sme na to dobre pripravení,“ uviedol jeden z obyvateľov osady. V osade postávajú hlúčiky rómskych chlapov, niektorí majú v rukách palice. Podľa nepotvrdených správ miestnych obyvateľov jeden z domov aj opevnili.

Protest členov a sympatizantov Slovenskej pospolitosti, ktorý nazvali „národná mobilizácia“, má byť odpoveďou na nedávny surový útok dvoch rómskych mládencov z Ostrovian na 65-ročného dôchodcu. Muža zo Šarišských Michaľan zbili palicou do bezvedomia a spôsobili mu vážne zranenia, pri ktorých prišiel o oko. Z Ostrovian bol aj mladík, ktorý v marci zavraždil tunajšiu majiteľku Večierky.

Vodca Slovenskej Pospolitosti Marian Kotleba na...
Vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba...
+16Šéf Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk