Baníkov, čo zahynuli osamote, si vláda nevšíma

Pre rodinu baníka je veľký rozdiel, či ich otec alebo syn zahynie v bani sám, alebo v kolektíve. Rodiny dvadsiatich zosnulých handlovských baníkov už dostali po 800 eur od ministerstva práce, 500 od mesta Handlová, ďalších 33–tisíc eur od vlády nad rámec zákona je už na ceste. Bude im patriť aj zákonné odškodnenie od Sociálnej poisťovne.

15.08.2009 19:07
Baník Pavol Repka Foto: ,
Pavol Repka, 45-ročný baník, ktorý v júni zomrel v Bani Nováky po úraze hlavy (fotka z rodinného albumu).
debata

Na vdovu po baníkovi Lýdiu Repkovú si však nespomenul nikto. Ani vláda, ani mesto Nováky, kde v júni v bani zomrel jej manžel Pavol Repka na následky úrazu. A pritom zostala bez príjmov, s mentálne postihnutou dcérou, o ktorú sa musí stále starať. Preto sa ani nemôže zamestnať.

„Bola som sa po handlovskej tragédii na úradoch spýtať, či aj ja nemám nárok na nejaké odškodnenie, ale povedali mi, že nie. Vraj to dávajú, len keď ide o hromadné nešťastie,“ povedala vdova Repková. Zatiaľ dostala peniaze od Hornonitrianskych baní, vyplývajúce z kolektívnej zmluvy. Zo Sociálnej poisťovne nedostala nič.

„Jednorazové zákonné odškodnenie dostaneme, keď sa skončí vyšetrovanie, a to bude bohvie kedy,“ tvrdí Repková. Ako dodáva, po smrti manžela sa do práce už nedostane. „S postihnutou dcérou mi pomáhal manžel a teraz mi pomôže kto?“ pýta sa Repková. Ako však dodáva, vládnu pomoc rodinám nad rámec zákona vôbec nezávidí. „To je to posledné, lebo najlepšie viem, čo je to stratiť manžela,“ tvrdí s plačom vdova.

Eliška Repková, dcéra nebohého baníka. Foto: Pravda, Milan Kráľ
Eliška Repková, dcéra nebohého baníka Eliška Repková, dcéra nebohého baníka.

Vláda schválila odškodnenie Vláda Roberta Fica (Smer) v piatok schválila odškodnenie každému členovi rodiny vo výške 33–tisíc eur. Rovnako tak spravili aj v prípade nešťastia v novembri 2006, keď zomreli v Novákoch štyria haviari. Na celý príspevok má nárok 41 osôb.

„Odškodnenie obdržia všetky osoby, ktoré boli z hľadiska výživy viazané na obete banského nešťastia,“ povedal premiér Robert Fico (Smer).

Vládny balíček dostane 17 manželiek, dve družky a 22 nezaopatrených detí. Jeden z mužov bol slobodný a žil s rodičmi, preto sa vláda rozhodla finančne pomôcť aj im. Vláda tak mimoriadne vyčlení pre rodiny 1,386 milióna eur (41,75 milióna korún).

Pozostalým pomáha aj mesto Handlová. Každej rodine vyplatili príspevok 500 eur a založili účet. Na konte je takmer 30–tisíc eur, z toho mesto Bratislava prispelo na zbierku sumou 20–tisíc eur.

Spoločná verejná rozlúčka s obeťami tragédie bude vo štvrtok o pol piatej podvečer na handlovskom Námestí baníkov. Dvadsať baníkov zomrelo v pondelok v bani po výbuchu plynu pri hasení požiaru. Ďalších deväť haviarov explózia zranila. Ide o najväčšie banícke nešťastie na Slovensku v histórii.

debata chyba