Miššík navrhuje nezlučiteľnosť funkcií župana a poslanca NR SR

24.08.2009 14:03
parlament, nrsr, Národná rada
Budova parlamentu. Autor:

Poslanec NR SR Peter Miššík (SDKÚ) navrhuje, aby poslanci Národnej rady nemohli byť zároveň predsedami samosprávnych krajov.

„Ak na Slovensku má platiť princíp parlamentnej demokracie – oddelenie výkonnej moci od zákonodarnej so zvýšením nezávislosti v rozhodovaní samosprávnych orgánov so zabezpečením účinnej kontroly, musí byť odňatá možnosť predsedovi VÚC využívať zákonodarnú iniciatívu a hlasovanie v parlamente v prospech lokálnych záujmov. Je zrejmé, že predseda VÚC, ktorý je zároveň poslancom NR SR, je zvýhodnený oproti kolegom, ktorí poslancami parlamentu nie sú, aj v prípade kandidatúry na ktorúkoľvek z týchto funkcií,“ povedal dnes pre agentúru SITA Miššík. Do parlamentu predložil návrh ústavného zákona, ktorý by mal zabezpečiť nezlučiteľnosť týchto funkcií.

Podľa Miššíka otázne je aj poberanie paušálnych náhrad poslancom NR SR, ktorý súbežne vykonáva funkciu predsedu VÚC. „Ako predseda VÚC má vytvorené všetky podmienky na výkon tejto funkcie a preto poberanie paušálnych poslaneckých náhrad považujem za ďalší dôvod na to, aby NR SR nezlučiteľnosť funkcie poslanca NR SR a predsedu VÚC prijala,“ zdôraznil Miššík.

Miššík tiež upozornil, že občania veľmi citlivo vnímajú aj to, že je mimoriadne ťažké takéto významné funkcie vykonávať súčasne. „Som presvedčený, že verejný funkcionár môže vykonávať naplno, kvalitne a zodpovedne len jednu z týchto funkcií,“ dodal. Miššík účinnosť tejto novely ústavy navrhuje od 1. augusta 2010 a to preto, aby nezlučiteľnosť funkcie poslanca NR SR a predsedu VÚC platila od ďalšieho volebného obdobia NR SR, teda pre poslancov, ktorí budú zvolení do ďalšieho volebného obdobia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

59,99
Grande krémové  ruže

Grande krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk