Čaplovič: Naším partnerom je Čína, na dalajlámu nemám čas

Slovenská vláda poskytne tibetskému exilovému vodcovi ochranku ako predstaviteľovi štátu, stretnúť sa s ním však nechce. "Ako predchádzajúca vláda, aj táto vláda uznáva silu jednej Číny. Naším partnerom je vláda Čínskej republiky, ako v minulosti, tak aj teraz," povedal vicepremiér pre menšiny a ľudské práva Dušan Čaplovič.

04.09.2009 13:29 , aktualizované: 15:09
dalajláma Foto:
Tibetský duchovný vodca dalajláma
debata

Pred deviatimi rokmi jeho predchodca Pál Csáky dalajlámu na Úrade vlády prijal. Čaplovič však odkázal Nadácii Jána Langoša, ktorá dalajlámov pobyt organizuje, že nemá čas.

„V tom období mám množstvo akcií. Mám vládu, mám koordinačnú poradu a poobede máme deviateho pamätný deň holokaustu, takže mám tri akcie, na ktorých sa musím zúčastniť,“ vysvetlil Čaplovič. Tvrdil, že neúčasť vládnych politikov na odovzdávaní ceny Jána Langoša dalajlámovi a na schôdzku s predsedami parlamentných strán, na ktoré dostali pozvania, neznamená, že sa od tibetského vodcu dištancujú. „My sme sa nie že dištancovali, ale my to vnímame ako legitímne stretnutie cez Nadáciu Jána Langoša.“

Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Milan Urbáni z HZDS povedal, že táto vládna koalícia sa s dalajlámom nestretáva. Dôvodom je uznanie princípu jednej Číny vrátane jej práva na okupovaný Tibet. „Treba brať do úvahy súvislosti a pokiaľ by tie súvislosti poškodili Slovensko, tak by to nebolo rozumné,“ povedal Urbáni. „Ja ako osoba nemám problém sa stretnúť aj s dalajlámom, ale ako politik, pokiaľ som vo vládnej koalícii, ktorá sa nebude chcieť stretať s dalajlámom, tak by to nebolo korektné,“ dodal.

Urbáni tibetského exilového vodcu uznáva ako človeka, ktorý ide za svojím cieľom. Hodnotovo mu však blízky nie je a preto by sa s ním nestretol, aj keď by mu to vraj nerobilo problém. „Ja nevidím dôvod sa stretnúť s dalajlámom. Ja vyznávam iné hodnoty,“ konštatoval.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí v druhej Dzurindovej vláde, poslankyňa za SDKÚ Magda Vášáryová si myslí, že naša diplomacia by mala nájsť spôsob, ako sa stretnúť s dalajlámom. „Samozrejme, že diplomatickí predstavitelia Čínskej republiky majú prikázané, aby sa vyhrážali sankciami, ale pretože náš obchod s Čínou je taký malinký, myslím, že nič také nehrozí.“

„Naši predstavitelia zabudli, že existuje peklo. Možno tomu neveria, nečudujem sa im,“ uviedla. Dalajláma nám podľa nej predovšetkým príde pripomenúť, že najvyšší zákon je v nás. Jeho návštevu vníma ako závan inej morálky, aby sme si uvedomili neustále klamstvá, predstierania a krádeže, s ktorými sme dnes konfrontovaní.

Dalajláma príde do Bratislavy na budúci utorok, vo štvrtok odletí do Prahy na Fórum 2000, konferenciu, organizovanú Václavom Havlom. Hlavný program bude mať v stredu, keď ho prijme primátor Bratislavy a spolu s Fedorom Gálom prevezme cenu Jána Langoša. Pred prednáškou pre verejnosť sa zíde s predsedami parlamentných strán. Účasť potvrdila len opozícia. Tá sa s ním zišla aj pred deviatimi rokmi, keď bola vo vláde.

debata chyba