Prokurátor navrhol pre Karlina väzenie

24.09.2009 06:40
Karlin
Exposlanec Gabriel Karlin. Autor: ,

Nepodmienečný trest pre exposlanca Gabriela Karlina (HZDS) žiada špeciálny prokurátor v korupčnej afére, ktorá sa ťahá už takmer šesť rokov. Nový proces s Karlinom Okresný súd v Banskej Bystrici uzavrel v stredu záverečnými rečami, verdikt vynesie v pondelok.

Spolu s Karlinom čelí obžalobe aj exriaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Mráz. Prokurátor chce pre oboch tresty na dolnej hranici sadzby. Tá je od jedného do piatich rokov.

Prokurátor, opierajúci sa o výpovede hlavného svedka obžaloby Juraja Hromadu a policajné odpočúvania, trvá na tom, že k spáchaniu trestného činu prišlo. Karlin aj Mráz svoju vinu odmietajú a celú kauzu považujú za vykonštruovanú.

„Odmietam všetky obvinenia. Proces je vymyslený z dôvodu, že pre niekoho som sa stal nepohodlným pre moje pôsobenie v politike. V prípade išlo o diskreditáciu mojej osoby,“ zdôraznil Karlin. Vinu odmieta aj Mráz, ktorý sa vzdal záverečnej reči. Podčiarkol však, že je nevinný.

K odovzdaniu úplatku malo dôjsť 25. novembra 2003 v krajskej kancelárii HZDS v Banskej Bystrici. Policajti v kufríku Karlina našli obálku s finančnou hotovosťou 500-tisíc korún. Peniaze tam Hromada priniesol ako policajný agent.

V kauze už okresný súd verdikt vyniesol v máji 2005. Uznal Karlina vinným a vymeral mu ročný nepodmienečný rest a peňažnú pokutu 100-tisíc korún. Mráza spod obžaloby oslobodil. Krajský súd po odvolaní obvinených rozsudok zrušil a prípad vrátil okresnému súdu na doplnenie dokazovania. Spis však dostal nový sudca, ktorý musel celé dokazovanie urobiť odznova. Nový proces sa začal vlani vo februári.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku