Beblavý: Benkovičová by mala odísť, spolitizovala Štatistický úrad

01.10.2009 14:45
Benkovičová
Šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová Autor:

Podpredseda Štatistického úradu Štefan Condík nevidí odborný ani politický dôvod, prečo by mala predsedníčka úradu Ľudmila Benkovičová odstúpiť. Tú vo štvrtok na odstúpenie vyzvali z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Benkovičová je na zasadnutí predsedov štatistických úradov krajín Európskej únie, vyjadrí sa po návrate. "Možno by odstúpila pre znechutenosť, no neradil by som jej to," povedal Condík.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť vyzýva predsedníčku Štatistického úradu Ľudmilu Benkovičovú, aby odstúpila zo svojej funkcie. Ako na tlačovej besede ďalej uviedol predseda správnej rady inštitútu Miroslav Beblavý, ak tak neurobí, mala by ju vláda odvolať.

„V práci úradu pod jej vedením dochádza k politizácii,“ uviedol. Štatistický úrad SR pod vedením Benkovičovej za posledný polrok zrušil podľa Beblavého prieskumy verejnej mienky po tom, čo začali ukazovať pokles preferencií strany Smer, zaokrúhlil čísla o miere chudoby pozitívnejšie pre vládu, skreslil vývoj inflácie a nesprávne vykázal údaje o zamestnanosti a nezamestnanosti na Slovensku.

„Predsedníčka Štatistického úradu na rozdiel od predchádzajúcich predsedov úradov nie je profesionálnym štatistikom, ale je odborníkom na verejnú mienku,“ upozornil Beblavý. Podľa neho pôsobila na Úrade vlády za premiérovania Vladimíra Mečiara ako odborníčka pre verejnú mienku a pôsobila aj ako poradkyňa premiéra Roberta Fica pre verejnú mienku. Preto podľa neho nie je prekvapujúce, že v práci Štatistického úradu SR dochádza k vážnych chybám a k politizácii jeho činnosti.

„Za posledných 15 rokov sme sa v práci Štatistického úradu SR nestretli s takou koncentráciou chýb a politických zásahov, ako je tomu v poslednom roku,“ povedal Beblavý. Okrem nahradenia šéfky Štatistického úradu SR profesionálom je podľa Beblavého potrebné zmeniť právny rámec tak, aby existoval nezávislý dozor nad činnosťou Štatistického úradu SR. V súčasnosti totiž podľa neho Štatistický úrad SR vedie Benkovičová monokraticky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku