Podozrivý Kvorka mieri do župného parlamentu

Poslanec za Smer Ján Kvorka, ktorý čelí podozreniu z násilia, kandiduje v novembrových voľbách do zastupiteľstva žilinskej župy. Prišlo mu tak vhod, keď v čase kampane koalícia zablokovala žiadosť prokuratúry o prelomenie jeho imunity. Polícia teraz Kvorku nemôže obviniť z útoku na mladého Róma.

30.10.2009 10:14
Ján Kvorka Foto:
Poslanec Smeru Ján Kvorka
debata

Ficov poslanec Národnej rady o prípade spred troch rokov mlčí. Ani 21-ročný Róm Ján Lacko včera rozprávať nechcel. Ešte v roku 2006 mal dostať bitku od troch mužov, medzi ktorými bol aj Kvorka. Lacko žije s manželkou Zdenkou, kvôli ktorej potýčka vznikla. Majú spolu malú dcérku.

Matka mladého muža potvrdila, že syn po bitke išiel na ošetrenie k lekárovi. Potom podali trestné oznámenie. Odvtedy sa prípad vlečie. „Nechcem už však o tom nič hovoriť. Nechcem, aby sme mali problémy. Bola by som rada, keby sa to už skončilo,“ dodáva Ružena Facúnová.

Podľa Kvorkovej verzie mal Róm dostať bitku za to, že mu rozbil okno na aute. Tak to nahlásil na polícii. Facúnová však tvrdí, že za všetkým je jej nevesta Zdenka. Tiež Rómka, ktorá žila na sídlisku pre sociálne slabšie prípady na Bambuskách. Vtedy iba 17-ročnú Zdenku mal Kvorka navštevovať, hoci v tom čase už bola s Lackom.

Kvorka má teraz 54 rokov. S manželkou žije v rodinnom dome v Blatnici neďaleko Martina. Včera tam nikto dvere neotváral. Poslanec bol v Bratislave na zasadnutí Národnej rady.

Doteraz nevýrazný Kvorka sa v parlamente zviditeľnil v júni tohto roka. Kamera ho počas rokovania zachytila, ako sa mu pletie jazyk. Bolo to v deň jeho menín. V máji 2008 zas rozosmial poslaneckú sálu, keď nekvalifikovane predkladal návrh na zmenu zákona z dielne ministra školstva Jána Mikolaja. „Vidím, že opozícia má z toho kabaret ako vždy,“ reagoval Kvorka na smiech v sále. Nakoniec však aj šéf parlamentu Pavol Paška uznal, že o Kvorkom návrhu hlasovať nemožno.

Aj keď u Kvorkovcov doma vo štvrtok nikto... Foto: Pravda, Renáta Jaloviarová
Kvorka, dom Aj keď u Kvorkovcov doma vo štvrtok nikto neotváral, z komína sa dymilo.

Poslanec Kvorka od nástupu do funkcie v roku 2006 predložil dva návrhy. Prešiel mu jeden. Oveľa viac práce si dal s desiatkami príspevkov do parlamentnej hodiny otázok pre premiéra Roberta Fica. V máji 2007 sa ho napríklad pýtal, kto bude mať prospech zo súčasných výborných hospodárskych výsledkov Slovenska. Vlani v januári sa zase zaujímal, aká je premiérova vízia o rozvoji zdravého národného vlastenectva.

Na pomoc v parlamente štát platí Kvorkovi dvoch asistentov. Len na jeho poslaneckú kanceláriu v Martine išlo do konca septembra z rozpočtu 7 285 eur.

Pôvodne bol Kvorka podpredsedom ZRS. Ján Ľupták ho však v roku 1999 dal vylúčiť pre záškodníctvo. Na kandidačnej listine Smeru v roku 2006 figuroval Kvorka na 50. mieste. Strana vo voľbách získala práve 50 poslaneckých mandátov.

Kvorka má stredoškolské vzdelanie. Kariéru začínal v roku 1976 ako údržbár. Do parlamentu nastupoval v roku 2006 z postu asistenta obchodného riaditeľa istej firmy. V súčasnosti je šéfom pobočky Smeru v Martine. Po tom, ako sa Kvorka stal poslancom, získali jeho brat a zať miesta v Martinskej teplárenskej spoločnosti.

debata chyba