Vyšetrovanie banského nešťastia pokračuje na mieste výbuchu

Na miesto banského nešťastia v Handlovej, kde pred tromi mesiacmi prišlo o život 20 baníkov, sa vo štvrtok po prvý raz dostali vyšetrovatelia. Doteraz bolo toto miesto neprístupné. Vyšetrovanie sa tým posunie dopredu, v tomto roku sa však výsledku nedočkáme.

08.11.2009 20:55
Banské nešťastie v Handlovej Foto: ,
Banské nešťastie v Handlovej vyšetruje aj polícia. Zatiaľ nikoho neobvinila.
debata

Podľa Bohuša Sliackeho, predsedu Obvodného banského úradu v Prievidzi, ktorý vedie vyšetrovaciu komisiu, je obhliadka miesta tragédie jeden zo základných vyšetrovacích postupov.

„To, že sa tam podarilo dostať, je dôležitý moment, lebo sa dali získať ďalšie údaje, ktoré sme mali doteraz len sprostredkovane, od záchranárov alebo z videozáznamov či fotograií. Boli sme na mieste mimoriadnej udalosti a videli sme to na vlastné oči a máme predstavu o tomto mieste. Je to jeden z dôkazových materiálov,“ zdôraznil Sliacky.

Do podzemia na miesto banského nešťastia išli aj prizvaní odborníci. Dokedy bude vyšetrovanie trvať, sa zatiaľ nedá odhadnúť.

„Určite treba tento čas počítať v mesiacoch,“ upozornil Sliacky. Skončenie bude závisieť aj od prizvaných znalcov, ktorí zhromažďujú podklady, aby mohli vypracovať posudky. Vyšetrovanie príčin banského nešťastia v Novákoch, pri ktorom v novembri 2006 prišli o život štyria baníci, trvalo takmer rok.

Okrem vyšetrovacej komisie, v ktorej sú zástupcovia viacerých banských úradov, Hornonitrianskych baní, Hlavnej banskej záchrannej stanice a odborov, na vyšetrovaní banského nešťastia pracujú aj policajti spoločne s prokuratúrou.

„V súčasnosti vykonávajú vyšetrovacie úkony a výsluchy svedkov, aby zistili príčiny výbuchu a následného požiaru. Súčasne sa spracúvajú aj znalecké posudky z rôznych odborov. V tejto veci nebol doteraz nikto obvinený,“ povedal Marián Sipavý z Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Dostať sa na miesto, kde zahynuli dve desiatky baníkov, nebolo jednoduché. Miesto požiaru vo východnej šachte bane Handlová bolo doteraz neprístupné, z bezpečnostných dôvodov ho uzatvorili protivýbuchovými hrádzami. Koncom októbra tu záchranári namontovali odsávacie potrubie, ktorým z podzemia odstránili metán.

"V stredu v nočných hodinách sa začalo s riadeným prevetrávaním miesta požiaru, aby bolo zabezpečené dýchateľné ovzdušie, jeho zloženie neustále monitorujeme prostredníctvom banského laboratória.

Viditeľnosť je priaznivá, prevetrávaním teplota poklesla na 20 až 22 stupňov. Vo štvrtok sa cez otvory v hrádzach dostali na miesto nešťastia experti jednotlivých vyšetrovacích zložiek, aby ho preskúmali," informovala Adriana Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza.

V starej banskej chodbe vo východnej šachte Bane Handlová, približne 330 metrov pod povrchom, vznikol 10. augusta požiar. Prišli ho hasiť dve čaty banských záchranárov. Nasledoval výbuch, ktorý usmrtil 9 baníkov a 11 záchranárov.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy