V handlovskej bani izolovali záparu, požiar vraj nehrozí

22.11.2009 15:17, aktualizované: 18:21
baňa Handlová
V bani Handlová mali problémy s bezpečnosťou už v minulosti. Autor:

Banskí záchranári pracujú v handlovskej bani na uzavretí časti podzemia, kde sa pred vyše týždňom zahrialo uhlie na vysokú teplotu. Požiar v bani však nehrozí, povedala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

K zahriatiu uhlia v sloji, takzvaným záparám, podľa nej dochádza pomerne často. Pred vyše troma mesiacmi prišlo v handlovskej bani pri výbuchu o život dvadsať ľudí, ktorí sa pokúšali uhasiť požiar.

„V podzemí nie je oheň ani dym, miesto zápary je bezpečne izolované od ostatnej časti podzemia,“ tvrdila Siváková. Záchranári už podľa nej postavili hrádze, ktoré majú zamedziť prísunu kyslíka k rozhorúčenému uhliu a stenový porub uzavrieť; dnes a v pondelok budú dve záchranárske čaty striedavo vypĺňať voľný priestor za hrádzami popolčekovou zmesou. „Miesto zápary sa naďalej schladzuje dusíkom, banské laboratórium nepretržite monitoruje zloženie ovzdušia,“ dodala. V mieste sa uhlie začalo dolovať koncom augusta po banskom nešťastí; v novembri bol v prevádzke aj druhý stenový porub.

Príčiny augustovej tragédie v handlovskej bani vyšetruje banský úrad a polícia, preveruje ich tiež špeciálna komisia ministerstva hospodárstva so zahraničnými odborníkmi. Bezprostredne po nešťastí sa v médiách objavili správy o údajnom porušovaní bezpečnostných predpisov zo strany vedenia bane.

Hornonitrianske bane Prievidza sú najväčšou ťažobnou hnedouhoľnou spoločnosťou na Slovensku; v troch svojich baniach Cigeľ, Handlová a Nováky ročne vyťažia zhruba 2,2 milióna ton uhlia. V baniach, ktoré podporil aj štát, pracuje 4200 zamestnancov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku