Slovensko zvýši vojakov dvojnásobne, Baška je v Kandaháre

Výzva Bieleho domu, aby spojenci posilnili misiu v Afganistane, našla na Slovensku ohlas. "Naša krajina vyšle asi dvojnásobok vojakov, ktorí tam teraz pôsobia," podľa agentúry SITA to vyhlásil pred poslancami šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

, 03.12.2009 08:41
Baška, vojaci Foto:
Šéf rezortu obrany Jaroslav Baška a slovenskí vojaci.
debata

Potvrdil tak slová ministra obrany Jaroslava Bašku, ktorý nedávno hovoril o pláne výrazného zvýšenia. Vojakov bude istotne najmenej 400, pretože o tomto čísle hovoril v októbri premiér Robert Fico.

Igor Slobodník, generálny riaditeľ politickej sekcie ministerstva zahraničných vecí, považuje rozšírenie medzinárodnej misie za potrebné. Upozornil totiž na rastúci odpor povstalcov. „Od zvýšenia si môžeme sľubovať to, čo sa svojho času podarilo Američanom v Iraku, keď v istom momente zlepšili bezpečnostné pomery v krajine,“ dodal pre Pravdu.

Mandát schválený parlamentom dosiaľ umožňuje, aby v Afganistane bolo rozmiestnených 262 slovenských vojakov. Keďže je takmer naplnený, bude si to vyžadovať nový súhlas Národnej rady. „Počítame, že v januári dostanú poslanci na stôl návrh zvýšiť počet. Ak zámer vlády prejde, prví muži v uniformách by mohli pricestovať do Afganistanu v apríli,“ poznamenal pre Pravdu Baškov hovorca Vladimír Gemela.

Keďže v tom čase pre vládne strany vo volebnom roku už nebude záväzná Koaličná zmluva, plán nemusí byť bezproblémovo priechodný. Pochybnosti o zvýšení už naznačila SNS. Ak sa národniari zdržia hlasovania, zvyšok koalície bude odkázaný hľadať podporu v opozičných laviciach.

Slovensko určite nevyšle vojakov, ktorí by sa zapojili do boja proti povstalcom, čo už jasne povedal Fico. „Budú však medzi nimi aj muži so zbraňou v ruke, aby sa podieľali napríklad na ochrane našich ženistov,“ podotkol nemenovaný diplomatický zdroj.

V rámci rotácie včera do Kandaháru priletelo 138 slovenských vojakov, ktorí vystriedajú svojich kolegov. Baška ich do Afganistanu podľa zistení Pravdy sprevádzal, na jeho ministerstve zrejme pre bezpečnostné opatrenia nechceli túto informáciu ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Tlačová správa jeho rezortu skloňuje Baškovo meno len v súvislosti s tým, že vojaci od neho dostali štyri borovice, kyslú kapustu, klobásky a huby do kapustnice ako dar na vianočné sviatky.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy