O letoch na tryskáči Slota klame

07.12.2009 07:40
L-29 Delfín
"Nevlastním letecký diplom na L-29 a nemám oprávnenie ani robiť výcvik. Nikdy som prúdové lietadlo nevyužíval na sólo lety," tvrdí Ján Slota. Autor:

Predseda SNS Ján Slota popiera vlastné slová, len aby parlamentu nemusel predložiť účtenky za lety na stíhačke. Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií poslal list, v ktorom tvrdí, že prúdové lietadlo nepilotoval. Takouto netradičnou aktivitou sa pritom v minulosti sám chválil. Z kauzy sa však zrejme vyzuje a nepríde ani o ročný plat vo výške 43 200 eur.

Parlamentný výbor sa od leta zaoberá Slotovými letmi na prúdovom lietadle L-29 Delfín, ktorú mu požičal podnikateľ Alexander Moskalina. Ten totiž prezradil, že Slota lieta zadarmo, platiť si mal len letecký benzín. Transparency International to považuje za prijímanie daru, čo majú poslanci zakázané. Šéf národniarov už raz odmietol podnet mimovládky. To isté urobil aj teraz.

„Nevlastním letecký diplom na L-29 a nemám oprávnenie ani robiť výcvik. Nikdy som prúdové lietadlo nevyužíval na sólo lety,“ napísal v liste pre poslancov Slota. Priznal iba to, že lietal s vycvičeným pilotom.
Slotovo vysvetľovanie luxusného koníčka však odporuje jeho vyjadreniu, ktoré časopisu Extra Plus dal v máji tohto roka. Na otázku, aká je jeho výstrednosť, odpovedal: „Ako 55-ročný pilotujem prúdové lietadlo.“
Prečo odrazu tvrdí, že tryskáč L-29 nepilotoval, Slota nevysvetlil. Mobil v nedeľu nedvíhal. Minulý týždeň chýbal aj v parlamente.

Podľa poslanca Jozefa Haleckého (HZDS) Slotove lety by bolo treba preveriť. „Či letel, alebo neletel, či s oprávnením, či v zmysle zákona, alebo v rozpore so zákonom,“ uviedol Halecký.

Letecký úrad odmietol prezradiť, či má Slota povolenie na riadenie prúdových lietadiel. „Takéto informácie podliehajú ochrane osobných údajov,“ uviedla hovorkyňa úradu Petra Pastýriková.

Slota bol chvíľu dokonca vedený ako majiteľ jediného súkromného tryskáča L-29 na Slovensku. Po odhalení informácie v leteckom registri profipilot.sk zostal web nedostupný. V súčasnosti Slota v registri vôbec nefiguruje. Internetová stránka Leteckého úradu uvádza ako majiteľa L-29 Moskalinu. Slota je podľa úradu vlastníkom lietadla Diamond DA 42.

Strana Vladimíra Mečiara sa Slotu na jeho drahý koníček nebude pýtať. Kauzu presúva na plecia opozície. „Nebolo by to korektné, keby sme voči partnerovi vyvíjali takúto iniciatívu. U nás je zotrvanie v koalícii do konca funkčného obdobia dosť primárna úloha,“ priznal Halecký.

Či tvrdší postoj zaujme Ficov Smer, nie je jasné. „Je to príliš citlivá téma, aby som sa vyjadroval bez toho, aby som to čítal,“ bránil sa člen výboru Ľubomír Petrák (Smer). Výbor má o Slotovi rokovať v stredu.

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) pochybnosti o majetkoch politikov má vyriešiť nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku. V sobotňajšej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu povedal, že zákon chce do februára presadiť aj proti vôli Slotu a predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, ktorí majú problémy vysvetliť, ako zbohatli.

„Je to taká vážna vec, že je mi úplne jedno, akými hlasmi by tento zákon v parlamente prešiel,“ vyhlásil Fico v Slovenskom rozhlase. Ešte v lete priznal, že v politike sa určite nabalil aj Slota. Na políciu sa však neobrátil.

Predsedníčka výboru Ágnes Biró (SMK) sa obáva, že koaličná väčšina kauzu zmetie zo stola. „Môže sa stať, že odpoveď pána Slotu posúdia tak, že si splnil povinnosť a vec bude uzatvorená,“ podotkla Biró. Podľa poslanca za SNS Štefana Zelníka sa Slota ničoho zlého nedopustil. „Čo také porušil pán Slota? Koľko je ľudí, čo dokážu pilotovať lietadlo v tejto republike?“ obhajuje svojho straníckeho šéfa Zelník.

Slota nečelí kritike len pre lety na tryskáči. Pochybnosti vyvoláva aj lietaním na štvormiestnom Twin Stare, ktorý je úradne písaný na súkromnú spoločnosť Financial Public Services. Firma je blízka Norbertovi Havalcovi, ktorý ministerstvu životného prostredia ešte pod velením SNS radil v emisnom obchode. „Slota ma viezol na Twin Stare,“ potvrdil Pravde podnikateľ a Slotov kamarát George Trabelssie. Či lietadlo patrí Slotovi, nechcel povedať.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku