Baška dal zarobiť milióny firme, ktorá zlyhala

Nový kontrakt za 117 miliónov eur (3,5 mld. Sk) podpísal rezort obrany s firmou, ktorá doteraz nedodala, čo mala. Miliardový systém Mokys na riadenie vojakov v poli mal byť funkčný do konca tohto roku, no vojaci z neho nemajú v podstate nič.

08.12.2009 06:42
Baška Foto:
Šéf rezortu obrany Jaroslav Baška.
debata

Spoločnosť BAE Systems, ktorá má Mokys na starosti, armáde zatiaľ odovzdala sedem áut za 40 miliónov eur (1,2 mld. Sk). Pri skúškach ich však odborná komisia vyhodnotila ako nevyhovujúce pre nasadenie, tak sú odstavené v Ružomberku. Napriek tomu BAE chystá sériovú výrobu týchto vozidiel, už sa na tom s ministerstvom dohodla.

„Rokuje sa o znížení počtu dodaných kusov,“ uviedol hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Bližšie podrobnosti však neprezradil. Na otázku, prečo sa rezort rozhodol predĺžiť zmluvu s uvedenou firmou, neodpovedal. Podľa informácií Pravdy sa firma BAE, ktorá doterajšiu zmluvu nedodržala, snaží teraz navýšiť cenu za každý dodaný kus až o 200 percent. „Akékoľvek komentovanie rokovaní nepovažujem za vhodné,“ uviedol na margo zvýšenia ceny šéf BAE pre Slovensko John Barter.

Na vývoji Mokysu spolupracovali a prototypy montovali aj slovenské spoločnosti Corinex a Delta defence a Delta B. Tie majú k dispozícii všetky dokumenty a mohli by montovať jednotlivé autá aj bez BAE. Spoločnosť Delta B to navrhovala už pred rokom ministrovi Jaroslavovi Baškovi (Smer). Dokumenty má Pravda k dispozícii.

„Doteraz sme robili prototypy, preto sme spolu s ostatnými slovenskými firmami schopní začať sériovú výrobu,“ tvrdí konateľ spoločnosti Delta B Peter Majka s tým, že väčšina peňazí by tak zostala na Slovensku a nešla by cez BAE do zahraničia.

Podľa neho by zároveň ministerstvu odpadli problémy, ktoré má s BAE. „Spoločnosť BAE Systems do dnešného dňa nezaplatila plnú sumu za prototypy, napriek tomu, že oni dostali všetky platby od ministerstva,“ tvrdí Majka.

Keďže nie sú urovnané všetky podlžnosti, Krajský súd v Prešove už rozhodol, že štyri zo siedmich prototypov, za ktoré ministerstvo zaplatilo 40 miliónov eur, vojakom nepatria.

Vojaci tak teraz musia čakať, kým dostanú funkčný systém v hodnote okolo 200 miliónov eur. Pôvodne totiž už januára mali velitelia sedieť v jednej miestnosti a pred množstvom obrazoviek riadiť všetkých vojakov, čo sú v poli. Malo to vyzerať ako v americkom filme, keď generáli na obrazovkách vidia, ako sa pešiaci prebíjajú mestom a riadia ich z tepla základne, pričom majú prehľad o všetkých vojakoch.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy