Futbal z Afriky STV neponúkne vo vyššej kvalite obrazu

Televízny obraz akoby ľudia sedeli priamo na tribúne štadióna v Afrike, pestré farby a zreteľné postavy slovenských futbalových reprezentantov. Na tieto výhody vysielania v novej kvalite s vysokým rozlíšením označovanej ako HD (high definition) sa na budúci rok márne teší polovica slovenských rodín, ktorá sleduje televíziu cez anténu

09.12.2009 10:37
futbal, televízia, televízor, obrazovka Foto:

Digitálne anténové vysielanie síce odštartuje už o pár dní, ale vysoké rozlíšenie kanálov zatiaľ neprinesie. Ide o prvý dôsledok ťahaníc okolo tendra na digitálne vysielanie, do ktorých sa zaplietol premiér Robert Fico aj finančná skupina z J&T.

„Škoda, že anténové digitálne vysielanie takto dopadlo napriek tomu, že predstavitelia vlády sa tvária ako veľkí futbaloví fanúšikovia,“ hovorí bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. Toho poslanci odvolali z postu šéfa úradu po tom, čo sa dostal do konfliktu s Ficom a finančníkmi z J&T. Máčaj presadzoval, aby tender priniesol v súlade so svetovým trendom viac televíznych kanálov v HD kvalite.

Po jeho odchode došlo k zmene podmienok tendra, ktorý vyhrala firma Towercom. Na HD kanály cez anténu už nie je priestor. Slovenská televízia bude tak v júni budúceho roka obraz zo šampionátu v Afrike prijímať v HD kvalite, ale domácnostiam s anténou ho zrejme bude ďalej posielať len v štandardnej kvalite tak ako doteraz. Futbal v najvyššej kvalite obrazu si tak pozrú len tí, čo majú televízory pripojené cez káblovú televíziu či satelit.

Máčaj chcel, aby digitálne anténové vysielanie mohlo spočiatku prinášať až desať televíznych staníc vrátane nových. Telekomunikačný úrad to však po jeho odchode nechal na dohode medzi šíriteľom signálu firmou Towercom a televíziami. „Priestor bude zatiaľ pre päť programov v štandardnej kvalite,“ potvrdil pripravovanú dohodu hovorca STV Peter Susko. Digitálne sa tak budú cez anténu od Nového roka dať prijímať existujúce kanály televízií STV, Markíza a JOJ. Ak by chcela STV vysielať futbal z Afriky cez anténu v HD kvalite, priestor by musela uvoľniť niektorá z komerčných televízií. „Nepredpokladáme, že to tak bude,“ dodáva Susko.

Podľa Máčaja ide o dôsledok zásahu do digitálneho tendra zo strany vlády a J&T, ktorá ovláda televíziu JOJ a má podľa Máčaja blízko aj k Towercomu. Premiér Fico, J&T aj firma Towercom však Máčajove tvrdenia odmietajú.

Digitálne anténové vysielanie odštartuje od Nového roka v niektorých lokalitách a do roku 2012 by malo úplne nahradiť zaostalý analógový signál. Ak budú ľudia chcieť naďalej prijímať televíziu cez anténu, budú si musieť kúpiť digitálny dekodér alebo nový televízor. Na dekodéry bude vláda v druhej polovici budúceho roka sociálne odkázaným ľuďom a dôchodcom prispievať poukážkami v sume 20 eur (600 korún).

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba