Širi sa pohŕdanie náboženstvom, kritizuje arcibiskup Zvolenský

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, na prijatí predstaviteľov cirkvi a náboženských spoločností prezidentom varoval, že v politických a kultúrnych kruhoch, ako aj komunikačných prostriedkoch sa rozširujú postoje malého uznania, ba niekedy až nepriateľstva či pohŕdania náboženstvom.

12.01.2010 14:13
Arcibiskup Zvolenský Foto:
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský
debata

„Osobitne tým kresťanským,“ zdôraznil. Ocenil, že „otvorený, transparentný, pravidelný“ dialóg s cirkvami predpokladá ratifikovaná Lisabonská zmluva.

„Musíme byť znepokojení, keď klasické generáciami overené hodnoty sú spochybňované a niekedy aj relativivizované,“ reagovala hlava štátu. Cirkvi podľa neho zohrávajú pri vytváraní zdravej, morálnej a spoločenskej klímy významnú úlohu.

Apeloval na nich, aby sa venovali spravodlivosti. „V tomto bode sa viera a politika navzájom dotýkajú,“ povedal. Dodal, že vytvorenie spravodlivého, štátneho a spoločenského poriadku je základná úloha nás všetkých.

Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných 18 cirkví a náboženských spoločenstiev. Medzi najpočetnejšie patrí Rímskokatolícka cirkev.

debata chyba