Na nový orgán čaká vyše päťsto Slovákov

Darcov orgánov na Slovensku pribúda, ale je ich stále málo, hovorí Ľuboslav Beňa, hlavný transplantačný koordinátor Slovenského centra orgánových transplantácií.

01.02.2010 12:01
transplantácia, nemocnica, Haburaj, Hulman Foto:
Transplantáciu srdca v apríli 2008 viedol primár Kliniky srdcovej chirurgie Michal Hulman.
debata

Koľko Slovákov v súčasnosti čaká na nový orgán?

Na čakacích listinách na transplantáciu srdca, obličky alebo pečene je v súčasnosti 561 pacientov. Väčšina – 491 – pacientov čaká na transplantáciu obličky, na srdce 28 ľudí a 42 pacientov čaká na transplantáciu pečene. Tento údaj sa v závislosti od zdravotného stavu pacientov stále mení.

Je ťažké nájsť vhodných darcov?

Zistenie potenciálneho mŕtveho darcu je mimoriadne komplexná a medicínsky náročná záležitosť. Preto sa sústreďujeme na sústavnú komunikáciu s kľúčovými ľuďmi v jednotlivých nemocniciach – anestéziológmi, ktorí jediní môžu zistiť darcov s poškodením mozgu nezlučiteľným so životom. Ich orgány môžu zachrániť životy ďalším stovkám ľudí na čakacích listinách.

V akých prípadoch môžu darovať orgány živí darcovia?

Človek môže za života darovať napríklad obličku, časť pečene, lalok pľúc alebo obnoviteľné tkanivá. Podmienkou je výborný zdravotný stav darcu a nízke predpokladateľné riziko takého výkonu. V súlade s legislatívou prichádza do úvahy darovanie orgánu iba osobe geneticky príbuznej alebo emocionálne blízkej, akou je rodič, súrodenec, dieťa, bratranec, sesternica, manžel, partner či švagor. Osobitosťou sú skrížené transplantácie obličiek.

Transplantácií každým rokom pribúda. Čomu za to vďačíme?

Za zvýšenú transplantačnú aktivitu vďačíme nárastu aktivity v oblasti darovania orgánov. V posledných rokoch sme systematickou prácou v jednotlivých regiónoch zaznamenali aktivitu práve v oblasti identifikácie, teda nachádzania vhodných mŕtvych darcov orgánov a tkanív po stanovení smrti mozgu. Vieme, kde je ešte čo zlepšovať a pracujeme na tom.

V čom v porovnaní s inými európskymi krajinami Slovensko zaostáva?

Predovšetkým je to stále nedostatočný počet identifikovaných potenciálnych darcov, z čoho pramení nedostatok orgánov na transplantáciu. Realizácia transplantácií a potransplantačná liečba sú na úrovni porovnateľnej s vyspelými krajinami. Európu však trochu pomalšie dobiehame v dostupnosti laboratórnej diagnostiky niektorých potransplantačných komplikácií, hlavne infekčných a imunologických.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy