Ficove útoky položili Dzurindu

Dvojnásobnému premiérovi a lídrovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi zlomili politický väz schránkové firmy jeho vlastného pokladníka Igora Kuceja. Dzurinda ohlásil, že v júnových parlamentných voľbách nebude kandidovať. Z politického boja odstúpil po útokoch premiéra Roberta Fica (Smer), ktorý obvinil jeho stranu z prania špinavých peňazí cez daňové raje.

, , 02.02.2010 06:43
Mikuláš Dzurinda Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda nebude v júnových parlamentných voľbách kandidovať.
debata

Premiér zároveň poukázal na personálne prepojenie Kucejovej firmy a spoločnosti, ktorá v roku 2003 za Dzurindovej vlády sprivatizovala štátny hotel Forum za 400 miliónov korún.

„Nie je to otázka chýb, ktoré by som si bol dodatočne uvedomil. Pochopil som, o akú obludnú hru sa premiér Robert Fico pokúša,“ uviedol na margo svojho odstúpenia Dzurinda. Zároveň pripomenul, že nie je možné, aby sa pred voľbami nehovorilo o odpočte štvorročnej Ficovej vlády. Pripomenul Ficovu zodpovednosť za 75 miliónov eur pri predaji emisií, nezvládnuté a predražené mýto či zvyšujúcu sa korupciu a rýchle zadlžovanie krajiny.

„Vyzývam Roberta Fica, aby prestal zneužívať vládnu pôdu na stranícku politiku a prišiel sa porozprávať do televízie aj na tému, v ktorej sa zjavne pohybuje najlepšie v našej republike. Na ihrisko, ktoré si sám namaľoval a ktoré sa volá pranie špinavých peňazí,“ dodal šéf SDKÚ.

Diskutujte: Dzurinda nebude kandidovať do parlamentu – čo si o tom myslíte?

Podľa HZDS Dzurinda doplatil na pasce, ktoré nastavil na politických súperov. „Dobehla ho vlastná minulosť. Kopal jamu a sám do nej spadol,“ uviedol poslanec HZDS Ján Kovarčík. Naopak, podpredseda KDH Daniel Lipšic postup SDKÚ oceňuje. „Úprimne sa snažia vysvetliť kauzu financovania a nechcú ju zamiesť pod koberec,“ uviedol.

Politológ Michal Horský v odchode Dzurindu z predvolebného boja vidí koniec líderstva SDKÚ v opozícii. Podľa neho sa zároveň postupne bude zväčšovať tlak na Dzurindu, aby sa vzdal aj predsedníckej stoličky. „Nemáme v Európe predsedu strany, ktorý by sa neodvážil viesť politickú stranu vo voľbách,“ uviedol Horský s tým, že to nakoniec Dzurinda aj urobí. „Líder mimo parlamentu je politicky neúčinný a slabý,“ uzatvára Horský.

Podľa ďalšieho politológa Grigorija Mesežnikova ide o raritu. „Od roku 1990 sa na Slovensku nestalo, aby v parlamentných voľbách nekandidoval predseda strany,“ tvrdí. Ako dodáva, je to Dzurindova snaha udržať SDKÚ nad vodou.

Kto bude novým volebným lídrom SDKÚ, rozhodnú stranícke primárne voľby koncom februára. Vedenie strany sa ku konkrétnym menám nechcelo vyjadriť.

Odchodom Dzurindu z pozície volebného lídra sa mení aj politická situácia v opozícii. SaS si totiž dala podmienku, že spolupráca s SDKÚ je možná, ale bez Dzurindu. Generálna manažérka SaS Jana Kiššová pripustila, že po odchode Dzurindu z postu lídra sa opäť otvára možnosť predvolebnej spolupráce.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy