Aj Valentín sa tvári, akoby vynašiel lásku. Zo sviatku, ktorý v záujme komerčného úspechu získal gigantické rozmery, sa stalo synonymum zaľúbenosti. Kľúčové slovo „Valentine´s day“ na Googli ponúka 55 miliónov odkazov. Valentínske vyznania, valentínske blahoželania, valentínske darčeky, valentínske recepty, valentínske SMS…
Žiada sa teda pripomenúť, že ľudia sa mali radi a vyznávali si lásku aj predtým, ako im túto možnosť alebo priam povinnosť pripomenula záplava červených sŕdc, kytíc, čokolád, pohľadníc a iných darčekových predmetov v obchodoch.
Zábrany rúcal MDŽ
Samozrejme, každý vek a každá generácia prinášajú so sebou iné spôsoby vyznaní. „Asi v druhej alebo tretej triede som pochopil vyznanie lásky po svojom a odstrihol som spolužiačke vrkoč. Myslel som si, že jej tým dám najavo, ako veľmi ju milujem,“ spomína výtvarník Alan Lesyk.
Dejiskom na zbližovanie ľudí opačného pohlavia boli napríklad tanečné zábavy, ktorým praje aj práve vrcholiace fašiangové obdobie. Nezastupiteľnú úlohu však zohrával aj Medzinárodný deň žien.
„Bola to očividná analógia s Valentínom – aj keď ide o sviatok žien, v ktorom ich muži obdarúvali kvetinami a aj sa na ich zdravie opíjali,“ hovorí s úsmevom psychológ Robert Máthé. „Vďaka uvoľnenosti, ktorú tento sviatok navodil, dochádzalo aj k istým kontaktom, napríklad na pracovisku. Oslavy v tento deň boli predsa späté s konzumáciou alkoholu a často to viedlo k poklesu zábran a k zbližovaniu ľudí.“
A tak sa nejeden muž na MDŽ vyzbrojil kytičkami snežienok alebo klinčekov – podľa aktuálneho výberu neveľmi pestro zásobených socialistických kvetinárstiev – a tie potom dával ženám vo svojom okolí. Samozrejme, predovšetkým manželkám, matkám, sestrám a sesterniciam…
Príležitosť pre nesmelých
Samotný sviatok svätého Valentína pochádza zo starého Ríma. Svätý Valentín bol v tých časoch nielen svätec popravený za vtedy zakázané sobášenie vojakov, ale aj liečiteľ. V slovenských prísloviach sa s ním spája predzvesť jari – napríklad „Valentín sobáši vtáčence“. Ak, tak ako tento rok, vydržala do februára snehová pokrývka, ponúkal sa aj iný spôsob vyznávania lásky. „V škole bolo bežné, že chlapci zguľovali dievčatá, ktoré sa im páčili,“ spomína spisovateľka Daša Čejková. „Ak náhodou nebol poruke sneh, hádzali aj ľad, čo bolo dosť drastické. Prípadne spolužiačkam sneh alebo ľad napchali priamo do bundy.“
Napriek útoku tohto sviatku na naše srdcia i peňaženky môže byť pre naše vzťahy prospešný, pretože vďaka svojej „masovosti“ vytvára príležitosť dať najavo svoje city. „Napríklad žena, do ktorej je muž zaľúbený, môže práve v tento deň očakávať, že jej to dá najavo,“ tvrdí psychológ Máthé. „Je to predsa len sviatok zaľúbených. Teda každý, kto je do niekoho zaľúbený, by mu to mal dať najavo, čo ich vzájomný vzťah určite posilní.“
Milá pozornosť sa pritom môže darovať aj v rámci existujúceho vzťahu, niekto zasa týmto skutkom môže nový vzťah začať. Šancu majú napríklad aj ľudia, ktorí sú nesmelí alebo introvertní a majú zábrany dať najavo svoje city. Práve im môže sviatok svätého Valentína pomôcť prekonať svoju hanblivosť a uľahčiť im situáciu. „Druhá strana síce môže byť ich vyznaním prekvapená, ale risk je zisk,“ dodáva Máthé.
Lásku dokazujú skutky
Zaľúbenosť je podľa odborníkov len časťou erotických radovánok a vždy patrila na začiatok vzťahu. Neskôr nasleduje klasická vzťahová láska a potom už aj krízy. Otázka je, či sa pocit zaľúbenosti môže objavovať aj počas dlhodobého vzťahu. „Myslím, že áno a je to aj žiaduce, najmä ak vzťah upadne do stereotypov, ktoré sú jeho najväčším nepriateľom,“ vysvetľuje Máthé. „Je dobré občas si pripomenúť staré časy, časy dvorenia, milého slova, časy prekvapenia. Všetky tieto veci môžu ožiť.“
Nemožno síce jednoznačne povedať, že časté otvorené vyznania lásky vzťahu automaticky pomáhajú. „Také niečo sa deje skôr v amerických filmoch,“ dodáva psychológ Robert Máthé. „Často sa z krásnej vety – Ľúbim ťa – stáva fráza a nemyslím si, že takéto vážne slová treba často opakovať. Skôr sa treba správať tak, aby to bolo zjavné.“
Aj ten, kto sa Valentínovi nahlas posmieva, stojí teda pred ťažkým rozhodnutím – či predsa len nekúpiť aspoň ružu alebo čokoládu pre svoju lásku. Čo ak by v kútiku duše oľutovala, že tento dátum ostal bez povšimnutia? Pre toho, kto chce oslavovať a nechce sa zapojiť do valentínskej mašinérie, sa ponúka šalamúnske riešenie – začína sa totiž nový čínsky rok. V každom prípade, kto napriek svojmu odporu ku komercii, ktorá nás 14. februára zaplavuje, dokáže dať najavo svoje city, určite sa žiadnej chyby nedopustí. Napríklad aj keď siahne po klasických metódach, ako je zamilovaný list či pozvanie na tanečnú zábavu.
Valentín zohrieva
Svätý Valentín nielenže pomáha obchodníkom zbaviť sa neminutých zásob z vianočných sviatkov, ale spestruje – popri fašiangoch – aj inak neprívetivý zimný február, inak v starej slovenčine luteň, čiže „ľúty mesiac“. Často práve v „lutni“ vrcholí zima. A napríklad vo februári roku 1929 udreli na Slovensku mimoriadne kruté mrazy.
Presne 11. februára v noci poklesli teploty na mínus 27 až mínus 37 stupňov a vo Vígľaši-Pstruši pri Zvolene namerali dokonca mínus 41 stupňov, čo je dodnes neprekonaný rekord. Na druhej strane počas februára slnko výrazne predlžuje svoj pobyt na oblohe, v našich zemepisných šírkach z 9 a pol na viac ako 11 hodín, čo je nepochybne predzvesť blížiacej sa jari a oteplenia, ku ktorému však môže výrazne pomôcť aj sviatok lásky.