Miklošovi prekáža priateľstvo Smeru a KDH

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš sa pripravuje na volebný súboj s Robertom Ficom. Tvrdí, že by bol lepší ako stranícka súperka Iveta Radičová. KDH mu je najbližšie, má však problém s tým, že neodmietlo Ficov Smer.

18.02.2010 06:20
Ivan Mikloš Foto:
Považujem Ivetu Radičovú za najlepšiu kandidátku na prezidenta, ale za druhú najlepšiu kandidátku na volebného lídra, hovorí o svojej straníckej súperke Ivan Mikloš.
debata

Hovorili ste, že podniknete kroky, aby ste zistili, ktorý bratislavský podnikateľ stál za Allied Wings , ktorá vám v roku 2000 požičala 15 miliónov korún. Už to viete?

Nie. Požiadali sme bývalého pokladníka (Gabriela Palacku), ktorý tú požičku vybavoval, aby ho požiadal o súhlas. Zrejme ho nezískal.

Vyzerá to, že ho ani nezíska?

To neviem.

Vytkli ste SDĽ, ktorej členov prevzal Smer Roberta Fica, že sa nabalili na Devín banke. Devín banka sa dostala do krachu za vlády, kde ste boli podpredsedom pre ekonomiku. Vaša vláda jej vtedy dala 60 miliónov korún napriek tomu, že mala problémy s hospodárením. Neľutujete, že ste do nej liali peniaze?

Mali sme s tým vážny problém tie peniaze dať. Bolo to predmetom pomerne dlhotrvajúceho sporu s SDĽ-kou. Každý vie, že Devín banka bola blízka Strane demokratickej ľavice. Vtedy aj ministerstvo financií bolo v rukách Strany demokratickej ľavice. Ale ja som nikdy nepoužil ten výraz, že sa na Devín banke nabalili.

Podľa priekumu verejnej mienky vás kauza financovania poškodila, ale nie výrazne. Veríte, že vo voľbách budete mať zisk a Robert Fico nedosiahne to, čo chcel?

Tu primárne nejde o to, či nás táto kauza poškodila. Primárne ide o to, že teraz by sme sa mali venovať odpočtu vlády Roberta a najmä tomu, ktorá strana má lepší program do budúcnosti. Robert Fico chce túto debatu odkloniť a zatiaľ sa mu to aj veľmi úspešne darí tým, že vylieva vedrá špiny, konštruuje lživé obvinenia a zdá sa, že táto stratégia je zatiaľ pomerne úspešná. Aj preto sme urobili ten krok, že predseda strany odstúpil z čela kandidátky.

Predseda strany Mikuláš Dzurinda sa má aktívne zapojiť do predvolebnej kampane. nebude to potom kontraproduktívne?

Predseda strany nekandiduje, čo inými slovami znamená, že ak strana bude rokovať o vytvorení vlády – a sme najsilnejšou opozičnou stranou, tak nebude kandidátom strany na premiéra Aké silnejšie gesto z hľadiska volieb chceme? To, že sa zapojí do volebnej kampane v prospech strany, ktorej je stále predsedom, je úplne legitímne.

Ak by som skladal vládu, oslovím najskôr KDH

Považujete sa za lepšieho kandidáta na volebného lídra SDKÚ, ktorý by v prípade úspechu vyjednával aj o zostavení vlády. Čo považujete za svoje najväčšie plus, aby vás členovia strany uprednostnili pred Ivetou Radičovou?

Ak by som sa nepovažoval za lepšieho kandidáta, tak by som nekandidoval. Považujem Ivetu Radičovú za najlepšiu kandidátku na prezidenta, ale za druhú najlepšiu kandidátku na volebného lídra do parlamentných volieb. Dôvod je prostý. Byť prezidentom je niečo úplne iné, ako viesť exekutívu, alebo aj rokovať o zostavení vlády. Prezident by mal spájať, obrusovať hrany. vytvárať čo najširší spoločný menovateľ, hovoriť viac o víziách, ako o riešení konkrétnych problémov a konkrétnych krokoch. Ivetka Radičová je ten naozaj správny človek a Slovensko by si zaslúžilo, aby malo konečne dôstojného prezidenta. Ale práve preto, že exekutíva je spojená s inými nárokmi, aj predvolebná kampaň je iná, jednoducho máme proti sebe protivníka, ktorý je veľmi zdatný maniplátor aj demagóg a používa akékoľvek podpásové metódy, preto je dôležité, aby sme mali silu a odhodlanosť pobiť sa s ním. A ja sa na to dokonca teším.

Je podľa vás I. Radičová ľahšie ovplyvniteľná ako vy alebo, príliš emotívna, príliš citová?

To som nepovedal. Ja by som ostal pri tom, o čom som hovoril – že je rozdiel uchádzať sa o pozíciu prezidenta, nemáme prezidentský systém, a uchádzať sa o posty v exekutíve a zvládnuť nie ľahký súboj, ktorý nás čaká, aj náročné rokovania o vláde v prípade úspechu. V tomtto zmysle mám skúseností viac.

Keby ste vyhrali súťaž o volebného lídra SDKÚ, po voľbách by ste v prípade úspechu opozície mohli zostavovať vládu. Ktorú stranu by ste oslovili ako prvú?

KDH.

Vysvetlili ste si problém s Vatikánskou zmluvou, pre ktorú KDH odišlo z vlády tak? Nemohlo by sa stať, že by pre tieto nezhody KDH ohrozilo ďalšiu vládu?

To sa musíte opýtať KDH. Náš postoj bol jasný a ostal nezmenený. Nemáme problém s Vatikánskou zluvou, ale nemôžu byť zákony inej krajiny nadradené zákonom Slovenska. To je hranica, ktorú nemienime v žiadnom prípade prekročiť. Ale ja odpoviem otázkou. Ako sa zvýšila pravdepodobnosť prijatia Vatikánskej zmluvy tým, že KDH odišlo z vlády? Ale ja ešte dodám, že to nie je hlavný problém s KDH. Zásadný problém vzťahu s KDH je, že KDH sa dodnes jasne a jednoznačne nevymedzilo voči Robertovi Ficovi a jeho Smeru. My považujeme za prioritné zmeniť smerovanie Slovenska a ozdraviť Slovensko , ale ako môžme zmeniť smerovanie a ozdraviť Slovensko s Robertom Ficom, ktorý je vrcholne zodpovedný za to, čo sa tu štyri roky deje.Treba si uvedomiť, že má 12 ministrov zo 16-tich. Problém je v tom, že keď vyhrá voľby Robert Fico, čo je pravdepodobné, tak uvažuje, a KDH to nepoprelo, o koalícii s KDH.

Odškodňovanie za nebankovky nepodporíme ani kvôli úspechu vo voľbách

SMK navrhuje na poslednú chvíľu odškodnenie klientov nebankoviek. Viem, že to odmietate. Na druhej strane to môže priniesť opozícii najmenej 5 percent hlasov, keďže poškodených bolo okolo 300 tisíc ľudí, ktorí dali hlasy Smeru za sľub odškodnenia.

Nerobím a nebudem robiť politiku, že sa otočím na opätku o 180 stupňov len preto, že niekde vidím nejakých možných voličov. Stanovisko SDKÚ bolo a je principiálne. Práve Robert Fico robí takú politiku, že sa orientuje len podľa prieskumov verejnej mienky a podľa okamžitej popularity. To krajine škodí. Ak dospejeme na Slovensku do stavu, kedy sa všetky významné strany budú správať takto, tak to povedie pesne tam, kam to viedlo v Maďarsku – ku krachu krajiny.Je to nezodpovedná politika. Takúto politiku robiť nebudeme napriek tomu, že krátkodobo by sme na nej mohli získať.

Zakázali by ste účasť off-shoreových (schránkových) firiem vo verejných súťažiach? SMK navrhuje, aby nemohli súťažiť, ak nepreukážu vlastníka.

To je jedna z vecí, ktorú budeme navrhovať. Nie je to také jednoduché z hľadiska platného práva aj medzinárodného práva, ale hľadáme formy, ako toto zabezpečiť.

Vo vláde by sme predĺžili materskú a znížili odvody

Čo prvé by ste v budúcej vláde zrušili, čo urobil Robert Fico?

Prioritne by to boli tie veci, ktoré sa týkajú nezamestnanosti a rodín. Robert Fico tvrdí, že nezamestnanosť narástla tak, ako v priemere v Európskej únii. To je jednoducho lož. V Európskej únii narástla nezamestnanosť v roku 2009 počas krízy o 2 percentá, u nád o 4,6 percenta. Ďalšia by bola problematika rodín, najmä rodín s malými deťmi. Preto by sme celkom určite predĺžili materskú a rodičovské príspevky z dnešného pol roka na rok.

Povolili by ste aj zarábanie pri opatere dieťaťa, čo Ficova vláda obmedzila?

Pri opatere dieťaťa by sme určite, a to máme v programe, zrovnoprávnili rôzne formy starostlivosti o dieťa, nie, ako je to dnes diskriminačné. Ale čo budeme navrhovať konkrétne, na tom práve teraz pracujeme. nerád by som predbiehal. Budeme mať programovú konferenciu zhruba o mesiac, na nej predstavíme svoje priority.

Zrušili by ste niektoré z jej protikrízových stimulov?

Čo sa týka stimulov, väčšinou nišlo len o marketing, o bubliny. To, čo bola zásadná vec, ktorú neurobil, bolo to, že nepredĺžil podporu v nezamestnanosti. Je otázka, či ešte to má teraz zmysel. Ale malo to zmysel vtedy, keď sa ľudia po pol roku po strate zamestnania prepadli na polovicu a potom na šestinu svojho pôvodného príjmu. V Česku pravicová vláda ešte na jar 2009 podporu v nezamestnanosti predĺžila. Ficova vláda ju nepredĺžila s oddôvodnením, že nie sú peniaze. Len na mýtnom tendri a emisiách prídeme o dvakrát toľko ako by bolo treba na predĺženie podpory v nezamestnanosti. Viete, Robert Fico neurobil takmer nič. Takže z hľadiska rušenia, ani nie je čo. Treba robiť.kroky, ktoré ekonomiku naštartujú.

Vidíte dnes priestor na zníženie daní? Pri prijímaní rovnej dane ste vraj presadzovali 15 percentnú daň.

Môj návrh bol 20 percent, nakoniec sme sa dohodli na 19-tich percentách. Ale 15 percent sme navrhovali vo volebnom programe v roku 2006 ako cieľovú úroveň. V programe sme mali, že do roku 2010 by sme chceli znížiť rovnú daň na 15 percent do roku 2010, čo pri rozumnej politike bolo aj možné urobiť. Ale dnes už priestor na znižovanie daní nie je, pretože ho minula vláda Roberta Fica. Premárnil sa aj čas aj peniaze. Zadĺženie je rekordné napriek tomu, že vláda Roberta Fica vo verejnom sektore mala k dispozícii o 755 miliárd korún viac za štyri roky ako mala druhá Dzurindova vláda. Nárast zdrojov bol enormný, dvakrát vyšší ako priemerný nárast zdrojov v krajinách Európskej únie. Napriek tomu sa tie peniaze cez obrovské plytvanie o korupciu minuli tak, že nie je priestor na znižovanie daní. Ale k čomu sa chceme zaviazať je, že nebudeme dane zvyšovať. Pretože ak by pokračovala Ficova vláda , tak sa obávam, že by sa dane zvyšovali.

Bude možné znížiť odvody?

Áno, chceme sa sústrediť prioritne na odvody. Náš návrh, ktorý sme prevzali od podnikateľskej aliancie Slovenska, znamená zásadné zjednodušenie odvodov a namiesto dnešných štrnástich, či koľko ich je, by bol zavedenie troch odvodov. Tým by sa vytvoril priestor na isté mierne zníženie odvodov. Potom by bol ešte jednotný výber daní a odvodov. Podľa pôvodného harmonogramu mal byť spustený 1. 1. 2009, Ficova vláda ho zastavila. Toto by tiež umožňovalo isté mierne zníženie odvodov. Ďalšia vec je, že chceme prednostne znížiť odvody pri nízkoprijímových skupinách, aby sa zamestnávateľom oplatilo ich zamestnať.

Aký máte recept zlepšenie zdravotníctva. Zaviedli by ste zase poplatky, ako boli Zajacove dvadsaťkorunáčky?

Poplatky nemáme v programe. Ale zdravotníctvo je jedna z priorít. Vláda Roberta Fica do neho nalieva oveľa viac peňazí ako predtým a zároveň ľudia platia oveľa viac ako platili predtým. Je zaujímavé, že v roku 2005, keď boli 20-korunáčky, ľudia zaplatili z vlastného vrecka priamo za lieky a zdravotnícke služby 20 miliárd korún. V roku 2009 to bolo 35 miliárd korún – obrovský nárast, napriek tomu, že už 20 korunáčky neplatili. Zaviedli sa menej regulované platby – napríklad rôzne časenky, prednostné vyšetrenia, za ktoré sa platí nie dvadsať, ale 300 – 400 korún.

Ale tie sa zaviedli ešte za ministra Zajaca.

Nebolo to v žiadnom prípade tak rozšírené. To číslo hovorí samo za seba. Zároveňcelkový objem zdrojov priame zdroje do zdravotníctva vzrástli o 50 percent. Ja sa pýtam – funguje dnes zdravotníctvo lepšie? Všetky rebríčky hovoria, že funguje horšie. To znamená, že miera plytvania a korupcie sa ešte zvýšila. Je verejným tajomstvom, že najvplyvnejším mužom zdravotníctva nie je minister, ale pán (predseda parlametu) Paška. Sú tiež verejne známe predražené nákupy zdravotníckej techniky.

Je pre vás prijateľný odvodový bonus, ako ho navrhuje predseda SaS Richard Sulík? Vaša strana aj Most mali obavy, že postihne chudobných.

Sme ochotní rokovať o odvodovom bonuse. Akceptovať by sme ho mohli jedine vtedy, keby sme mali istotu, že niečo také sa nestane.

Je pre vás váš bývalý poradca R. Sulík dôveryhodný partner?

Pána Sulíka nejak blízko nepoznám. Poznám ho iba ako poradcu v technických veciach, v čom bol dobrý. Ako politik sa správa tak, že k tomu mám isté výhrady. Napríklad sadnutie na lep Robertovi Ficovi , čo sa týka lživého obvinenia SDKÚ, považujem za politickú naivitu, ktorá zmarila možnosť vytvorenia silnejšej alternatívy voči Ficovi.

Marihuanu som neskúsil, jej kriminalizácia je ale nenormálna

SaS má v programe aj problém marihuany. Hlasovali by ste za legalizáciu alebo dekriminalizáciu marihuany?

Určite som za dekriminalizáciu marihuany. Podľa prieskumov vyše 60 percent mladých ľudí skúsilo marihuanu.Dnešný stav, kedy staviame mimo zákon väčšinu mladej populácie, je nenormálny a svedčí o tom, že miera kriminalizácie marihuany u nás nie je normálna.

Vy ste niekedy skúsili marihuanu?

Ja som marihuanu neskúsil, ale nevylučujem, že by som sa k tomu niekedy mohol dostať.

Podporili by ste registrované partnerstvo, prípadne adopciu detí takýmito partnermi?

Registrované partnerstvo áno, adopciu detí nie.

Premýšľali ste o eutanázii? Dali by ste jednotlivcovi právo rozhodnúť sa pre asistovanú smrť?

Opäť veľmi, veľmi citlivá otázka, kde sa nedá povedať len áno alebo nie. Čiže poviem skôr nie, ale nepovedal by som kategoricky nie. Malo by sa diskutovať aj o tejto otázke, ale je to veľmi citlivá oblasť, ktorá je riskantná aj z hľadiska možného zneužitia.

S Dzurindom sme si blízki, s Kaníkom už nie

Ste priateľom s Mikulášom Dzurindom?

Áno, sme si blízki. Sme aj susedia. Ale ak by ste sa ma pýtali na okruh mojich dvoch-troch najbližších priateľov, s ktorými chodím pravidelne športovať do hôr, medzi nich nepatrí. Ale trávime spolu sem tam aj voľný čas spolu pri športe, kde príde širší okruh ľudí.

S Ľudovítom Kaníkom ste si tiež boli blízky, chodili ste spolu na lyžovačky?

To bolo pomerne dávno. Pár rokov po sebe, možno štyri roky po sebe, sme chodili spolu na Veľkonočnú lyžovačku. Párkrát sme boli na plese, ale nestretávame sa pravidelne.

Zapríčinilo to aj to, čo sa okolo neho udialo za prvej Dzurindovej vlády, keď premiér Dzurinda proti nemu ako šéfovi Fondu národného majetku použil odpočúvanie z vyjednávania s Vladimírom Poórom o Nafte Gbely?

Vôbec nie. Tá intenzita sa znížila už predtým, takže to s tým nemalo nič spoločné.

Kaník ako najnepopulárnejší minister je zase nominovaný na kandidátku SDKÚ do volieb. OKS chce navrhnúť na kandidátku Mostu podobne neobľúbeného exministra zdravotníctva Zajaca. Je to dobrý ťah, lákať voličov na týchto bývalých politikov?

Po prvé predbiehate. Po druhé som nikdy nerobil personálnu politiku cez médiá. Sme stranou, ktorá má najdemokratickejšie princípy voľby kandidátov, a to sú primárne voľby. Kandidiátka ešte nie je hotová. Potom sa ma pýtajte na to, či tam niekto je, alebo nie je.

Ako prípadný premiér viete si predstaviť Ľudovíta Kaníka opäť vo vláde?

Vaša otázka je nielen hypotetická, ale aj veľmi veľmi predčasná.

A Rudolfa Zajaca?

Vidíte v tom zásadný rozdiel, v tej otázke?

Vyzerám mlado, lebo mám dobrú ženu

Ako to robíte, že vyzeráte na svoj vek podstatne mladšie? Chodíte ku kozmetičke?

Nie. Ale ďakujem, za kompliment. Asi to bude tým, že mám dobrú ženu.

Akú kuchyňu a aký nápoj máte najradšej?

Uprednostňujem ľahkú kuchyňu. Páči sa mi talianska kuchyňa. A nápoj – kedy ako. Mám rád slovenské biele suché ľahké víno, po športe si dám aj pivo.

Hlasuj za tento článok na -->

Ivan Mikloš (49)

V rokoch 1992 až 1993 bol prvým podpredsedom Občianskej demokratickej únie, od roku 1993 predsedom Demokratickej strany. V roku 2001 vstúpil do SDKÚ. Zakladal a viedol mimovládny think-thank MESA 10, v prvej Dzurindovej vláde bol podpredsedom pre ekonomiku, v druhej ako minister financií zavádzal rovnú daň. Žije v Bratislave s manželkou a dvoma deťmi.

debata chyba