Fico na kontrole u Rašiho: Pandémia je hra farmaceutických firiem

Pandemická chrípka je podľa predsedu vlády Roberta Fica veľkou hrou farmaceutických spoločností. Preto sa nedal proti vírusu H1N1 doteraz zaočkovať a neplánuje tak urobiť ani v budúcnosti. "Ja tomu neverím. Je to môj subjektívny pocit, za ktorý ma, dúfam, nebude nikto križovať ani kritizovať," povedal po kontrolnom dni na ministerstve zdravotníctva.

, 23.02.2010 12:00, aktualizované: 14:04
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico (vľavo) s ministrom zdravotníctva Richardom Rašim.
debata

Jeho názor však nezdieľa minister zdravotníctva Richard Raši. Podľa neho je očkovanie proti „prasacej chrípke“ správne, pretože sa v predchádzajúcich mesiacoch preukázalo viacero ťažkých priebehov ochorenia ľudí nakazených vírusom H1N1. Minister zároveň dodal, že sa pokúsi zmeniť aj názor premiéra. „Pokúsim sa ho presvedčiť, že tento názor nie je úplne správny,“ dodal Raši.

Na očkovanie naopak v minulosti vyzýval hlavný hygienik Ivan Rovný, ktorý si nechal vakcínu vpichnúť medzi prvými na Slovensku. Začiatkom februára sa nechal zaočkovať aj minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru.

Fico za prioritu určil dobudovanie projektu Rázsochy

Prioritou rezortu zdravotníctva by v nasledujúcom volebnom období mal byť podľa predsedu vlády Roberta Fica projekt Rázsochy. Kabinet pritom začiatkom januára tohto roku zobral na vedomie výsledky auditov v rozostavanej nemocnici ktoré odporúčajú, aby sa dokončila. Do konca marca má rezort zdravotníctva predložiť materiál o spôsobe financovania projektu.

Premiér vyhlásil, že Rázsochy budú supermoderná slovenská nemocnica s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá vytvorí aj predpoklady na výchovu nových lekárskych kádrov. „Ministerstvo zdravotníctva sa stavia k tomuto projektu tak, že sa dá robiť, teda nestaviame sa k tomu tak, že len niečo tu formálne hráme, aby sme verejnosti ukázali, a potom povieme, že to nejde,“ vyhlásil Fico k reálnosti dostavby projektu.

Systém pohotovostí sa už do volieb meniť nebude

Systém fungovania lekárskej služby prvej pomoci sa do volieb meniť nebude, povedal Fico po kontrole rezortu zdravotníctva­. „Dnes platí status quo, aj do volieb platiť bude,“ vyhlásil minister v súvislosti s pohotovosťami.

Zároveň potvrdil, že sa na návrhu ich fungovania do budúcnosti stále pracuje a že konečná verzia ešte známa nie je. „Otvorená alternatíva je prevádzky nonstop, ale aj alternatíva prevádzky do polnoci alebo do druhej hodiny,“ vyhlásil. Podľa neho sú názory rôzne, preto budú musieť nájsť kompromis s ohľadom na ideálny stav pre pacienta.
Ako dodal, na zmenách v lekárskej službe prvej pomoci pracujú so Slovenskou lekárskou komorou aj s poskytovateľmi pohotovostí, či s lekármi vyšších územných celkov. „Pripravíme návrh, ktorý bude optimalizovať sieť a ktorý vyrieši aj financovanie,“ skonštatoval na záver Raši.

Na problémy lekárskej služby prvej pomoci upozornili koncom januára uplynulého roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Podľa predstaviteľov petičného výboru sa porušujú ústavné práva a slobody lekárov pracujúcich na pohotovostiach. Ako samostatné podnikateľské subjekty totiž musia pracovať u iných podnikateľov a vytvárať im tak zisk. Spokojní nie sú ani s cenou ich práce a ďalším problémom je právo na odpočinok.

Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. V nej navrhovala, aby sa lekárska služba prvej pomoci poskytovala v pracovných dňoch od 15:30 do 22:00, a v sobotu, nedeľu a cez štátom uznané sviatky od 7:00 do 22:00. Na výkone pohotovostí by sa pritom podľa požiadaviek asociácie mohol podieľať každý lekár s atestáciou. Minimálna cena jeho hodinovej odmeny by na rok 2010 mala byť 20 eur. Pod petíciu sa podpísalo viac ako 1 500 lekárov.

Problémy lekárskej služby prvej pomoci sa snažil prostredníctvom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyriešiť poslanec Jozef Valocký (Smer). Napokon svoj návrh v druhom čítaní z rokovania vlaňajšej septembrovej parlamentnej schôdze stiahol. Koaličný poslanec navrhoval, aby pohotovosti fungovali iba do polnoci. Výhrady k zmenám však mali opoziční aj koaliční poslanci. Podľa Valockého išlo pritom o nadčasový návrh, poslanci vraj však nedozreli na jeho prijatie.

Na minulú parlamentnú schôdzu predložila svoj návrh na riešenie pohotovostí aj dvojica opozičných poslancov, Viliam Novotný a Peter Markovič. Tí žiadali, aby sa zrušili povinné služby lekárov na pohotovostiach na základe rozpisu samosprávneho kraja a aby sa presunula povinnosť zabezpečiť nepretržité fungovanie lekárskej služby prvej pomoci na poisťovne. Taktiež chceli zrušiť cenovú reguláciu v rámci pohotovostí. Ich iniciatívu plénum nepodporilo.

Premiér Fico je spokojný s plnením cieľov jednotlivých ministerstiev. Prečítajte si VOLEBNÝ PROGRAM SMERU, s ktorým išiel do volieb v roku 2006.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy