Stále viac Slovákov pohŕda mestskou vodou

Bez jedla vydrží človek aj mesiac, bez vody ani týždeň. Slovensko má dostatok zásob kvalitnej podzemnej vody a čoraz viac ľudí sa odpája od verejných vodovodov. Radšej využívajú studne alebo balenú vodu z obchodu.

22.03.2010 10:40
pitná voda Foto: ,
V rozvojových krajinách, kde prístup k bezpečnej vode nie je samozrejmosťou, zomiera na choroby spôsobené zdravotne nevyhovujúcou vodou až 2,2 milióna ľudí ročne. Každý deň zaplatí životom za nedostatok pitnej vody šesťtisíc detí.
debata

V pondelok je Svetový deň vody. Nesie sa v duchu hesla Čistá voda pre zdravý svet. Najmä v rozvojových krajinách ročne umierajú milióny ľudí na choroby spôsobené zdravotne nevyhovujúcou vodou. Každý deň za nedostatok pitnej vody zaplatí životom približne šesťtisíc detí.

Slovensko patrí v zásobovaní a kvalite pitnej vody medzi vyspelé krajiny. Najnovšie údaje za rok 2008 hovoria, že verejné vodovody zásobujú pitnou vodou 86 percent obyvateľov. „Napriek rozširovaniu sietí verejných vodovodov a budovaniu nových prípojok je to v porovnaní s rokom 2007 o pol percenta menej,“ poznamenala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková.

  Foto: un.com
OSN, Organizácia Spojených národov  

Svetový deň vody
Myšlienka Svetového dňa vody vznikla na pôde OSN počas jej konferencie o životnom prostredí v brazílskom Riu de Janeiro v roku 1992. Každoročne pripadá na 22. marec. Tento rok je témou „Čistá voda pre zdravý svet“.


Napríklad v Bratislavskom kraji čerpá vodu z mestského vodovodu 97 percent domácností, v Košickom 79,5 percenta a v Prešovskom len necelých 78 percent. Často sa stáva, že ak sa aj v obci vybuduje nový vodovod, obyvatelia sa naň nepripájajú. „Čoraz viac ľudí sa odpája od verejných vodovodov, prípadne ich nevyužíva a radšej využíva ako zdroj pitnej vody vlastnú studňu,“ opísala Šramková.

Za kvalitu vody v studni pri dome alebo v záhrade zodpovedá každý sám. Hlavne ľudia na vidieku pijú často vodu neznámej kvality. Práve v pondelok Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne úrady robia záujemcom rozbor vody so zameraním na dusitany a dusičnany zadarmo. Za tento rozbor sa bežne platí 4,97 eura.

Spotreba pitnej vody z kohútika klesá aj preto, že rodiny kupujú viac vody vo fľašiach. V roku 2009 vypili Slováci viac ako 374 miliónov litrov balenej vody, čo je za posledných sedem rokov nárast takmer o tretinu. Európania však vypijú balenej vody ešte viac. "Zatiaľ čo v roku 2008 bola priemerná spotreba pramenitej a minerálnej vody v krajinách Európskej únie viac ako 105 litrov na hlavu, u nás to bolo iba 72 litrov,” konštatuje riaditeľka asociácie výrobcov minerálnych vôd Lucia Tomišová.

Odborníčka na výživu Iveta Trusková upozorňuje, že pre vodu z vodovodu aj pre kupované minerálky sú stanovené prísne štandardy, ktoré hygienici pravidelne kontrolujú. Pre organizmus je najdôležitejšie dodržiavanie pitného režimu. Hlavne starší ľudia smäd nepociťujú, pijú málo, a preto sú ohrození dehydratáciou.

Rozbor vody zadarmo

Studňa. Minerálny prameň. Foto: Pravda, Jana Kršňáková
Studňa Studňa. Minerálny prameň.

Pri príležitosti Svetového dňa vody Úrad verejného zdravotníctva SR (aj väčšina regionálnych úradov verejného zdravotníctva) ponúkajú v priebehu pondelka pora­denstvo a bezplatnú analýzu vody z vlastných zdrojov – zo studní.

Rozbor vody bude zameraný na zistenie obsahu dusitanov a dusičnanov. Minimálne 2 dl vody treba odobrať do čistej vypláchnutej sklenenej alebo plastovej fľaše a priniesť ju na úrad (adresa: Trnavská cesta 52, Bratislava) dnes od ôsmej ráno do jednej popoludní.

Bezplatnú analýzu ponúkajú aj ostatné regionálne úrady, väčšina do 12. hodiny, niektoré aj do 14. hodiny. Ich adresy a telefóny sú uverejnené na internetovej stránke www.uvzsr.sk alebo na telefónnom čísle pre verejnosť 02/49 284 111.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy