V pozadí emisií sa objavili slovenskí podnikatelia

V pozadí garážovej firmy Interblue Group stoja vplyvní slovenskí podnikatelia. Vyplýva to z prekladu listu, ktorým švajčiarska polícia požiadala slovenskú stranu o pomoc pri vyšetrovaní.

24.03.2010 08:03
Interblue, Milan Růžička Foto:
V pozadí garážovej firmy Interblue Group, ktorej Slovensko predalo emisie, sú slovenskí podnikatelia a Čech Marek Pleyer, ktorého spomínal aj nový majiteľ Milan Růžička.
debata

V pozadí garážovej firmy Interblue Group stoja vplyvní slovenskí podnikatelia. Vyplýva to z prekladu listu, ktorým švajčiarska polícia požiadala slovenskú stranu o pomoc pri vyšetrovaní.

Švajčiarsky Úrad pre ohlasovanie prania špinavých peňazí sa kauzou začal zaoberať po tom, čo zaznamenal podozrivý bankový prevod medzi účtami Interblue Group a schránkovou firmou Crataegus Development v karibskom daňovom raji Belize. Podľa denníka Sme o tom písomne informoval slovenský Úrad boja proti korupcii ešte vlani v decembri. A práve v tomto liste sa mali objaviť aj mená slovenských podnikateľov figurujúcich vo firme.

Jedným z majiteľov Interblue Group má byť podľa tohto dokumentu 36-ročný podnikateľ z Prešova. Podľa zistení Pravdy jeho záujmy siahali aj do rezortu obrany, kde má blízke vzťahy s jeho niektorými vysokými predstaviteľmi. Ďalším vlastníkom zrušenej Interblue Group je Čech Marek Pleyer, ktorého v tejto súvislosti nedávno spomínal aj nový majiteľ Interblue Group Europe Milan Růžička.

Firma Interblue Group navyše podľa spomínaného listu nemala len jedného konateľa. Okrem Jany Lütken má v mene firmy vystupovať aj ďalší 42-ročný Slovák. Podľa našich informácií ide o človeka blízkeho predsedovi SNS Jánovi Slotovi, ktorý ministerstvu životného prostredia pri škandalóznom odpredaji emisií radil.

Slovenská polícia v kauze zatiaľ vypočula bývalého ministra Jána Chrbeta (SNS), ktorý spornú zmluvu s Interblue Group dohodol. List zo Švajčiarska však nekomentovala. „Keďže prebieha vyšetrovanie kauzy, nebudeme sa vyjadrovať k žiadnym informáciám,“ reagoval hovorca polície Martin Korch.

K celej veci sa odmieta vyjadriť aj Slota, ktorý sa tvári, že sa ho kauza netýka. „Nebol som ministrom životného prostredia. Neviem, o čom rozprávate,“ reagoval v utorok šéf SNS.

Skutočnosť, že nitky emisného škandálu vedú na Slovensko, nekomentoval ani premiér Robert Fico (Smer). „Nech sa všetko vyšetrí do poslednej bodky,“ podotkol. Po prepuknutí škandálu obchod viackrát obhajoval.

Ministerstvo životného prostredia trvá na tom, že emisná zmluva neplatí. Růžičku nepovažuje za partnera, lebo vraj neposkytol potrebné doklady preukazujúce vlastníctvo Interblue Group Europe. Minister Jozef Medveď (nominant Smeru) iba opakuje, že pracuje na získaní 15 miliónov eur, ktoré Slovensku dlhuje už neexistujúca americká Interblue.

debata chyba