Prokurátor prípad fiktívnych darcov zastavil, lebo veril SDKÚ

06.04.2010 17:29
peniaze
Ilustračné foto. Autor:

Prokuratúra v prípade takzvaných fiktívnych darcov SDKÚ pred štyrmi rokmi ukončila vyšetrovanie, lebo sa spoľahla na vyjadrenia pracovníkov strany a znalca. Neuverila tak výpovediam ľudí, že peniaze SDKÚ nevenovali, aj keď ich strana evidovala ako darcov. Píše sa to v uznesení o zastavení trestného stíhania, ktoré na podnet Najvyššieho súdu v týchto dňoch zverejnila Generálna prokuratúra.

Polícia a prokuratúra sa začala podozreniami z finančných machinácií okolo vtedy najsilnejšej vládnej strany zaoberať v auguste 2004 na základe podania mimovládnej organizácie Aliancia Fair-play. Podľa nej strana uviedla nepravdivé údaje o pôvode príjmov. Sumy v hodnote 590 000 Sk (podľa konverzného kurzu 19 584 eur) vraj rozpísala na ľudí, ktorí neskôr odmietli, že by ju podporili.

„Svedeckými výpoveďami tzv. ˙fiktívnych darcov˙ sa nepodarilo preukázateľne spochybniť výpovede kompetentných zodpovedných osôb,“ uviedol prokurátor v uznesení o zastavení stíhania. Naopak, za logické a vierohodné označil tvrdenia vtedajšieho riaditeľa ústrednej kancelárie SDKÚ Štefana Hudeca i jeho nástupcu. Hudec odmietol, že by mená ľudí, ktorí tvrdili, že darcami nie sú, neboli na príjmových dokladoch o daroch. Príjmové doklady vypĺňa ten, kto peniaze dostane, nie darca.

Prokuratúra stíhanie zastavila, lebo sa podozrenie z trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie nepotvrdilo. Podľa nej nedalo preukázať, že darcovia svoje príspevky SDKÚ skutočne nevenovali. Aj znalec z odvetvia účtovníctva, ktorý preskúmal dary strane v rokoch 2000 až 2003 v hodnote vyše deväť miliónov korún (podľa konverzného kurzu 298.745 eur), usúdil, že strana postupovala v súlade s metodikou účtovníctva a nič nezatajila.

„Bolo preukázané, že daňový subjekt – politická strana SDKÚ, riadne evidovala a vykazovala prijaté dary od fyzických a právnických osôb,“ uviedol okresný prokurátor v uznesení, ktoré prokuratúra takmer štyrmi roky pôvodne nechcela zverejniť.

Prípad je pre prokuratúru podľa jej vedenia uzavretý. Financovaním SDKÚ sa však opäť začala zaoberať. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) totiž v súčasnosti najsilnejšia opozičná strana v minulosti „prala“ špinavé peniaze cez zahraničné firmy, napojené na daňové raje.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk