Medvedev je na Slovensku, dostal valašku, klobúk a opasok

Na Slovensko večer pricestoval po prvý raz od svojho zvolenia v roku 2008 prezident Ruskej federácie Dmitrij Anatoljevič Medvedev. Na dvojdňovú oficiálnu návštevu prišiel Medvedev na pozvanie prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

06.04.2010 19:15 , aktualizované: 21:01
Medvedev, gašparovič Foto:
Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev počas oficiálneho privítacieho ceremoniálu na nádvorí Prezidentského paláca.
debata

„Sme veľmi radi, že sa tak stalo päť rokov po tom, ako tu bol ruský najvyšší predstaviteľ, vtedajší prezident Vladimir Putin,“ povedal hovorca prezidenta SR Marek Trubač. Prezident Ivan Gašparovič svojho ruského partnera krátko po 19:00 privítal v Prezidentskom paláci v Bratislave. Hlavy štátov a delegácie čakala v sídle slovenskej hlavy štátu slávnostná večera podávaná prezidentom SR a manželkou na počesť ruského hosťa.

Pred večerou sa spomínali aj obete z moskovského me­tra

Pred slávnostnou večerou nesmel chýbať prípitok. V úvode sa slovenský prezident nevyhol spomienke na minulotýždňové tragické udalosti v Rusku. „S hlbokým zármutkom som prijal šokujúcu správu o bombových útokoch v moskovskom metre,“ vyhlásil a vyjadril rodinám a blízkym obetí hlbokú a úprimnú sústrasť.

Slovenská hlava štátu následne vyzdvihla načasovanie návštevy ruského prezidenta v Bratislave práve v dňoch, keď si Slovensko pripomína 65. výročie oslobodenia nášho hlavného mesta Červenou armádou a v malom predstihu aj výročie ukončenia najväčšej tragédie v histórii ľudstva – druhej svetovej vojny.

„Prirodzene, programu tejto návštevy sme celkom vedome vtlačili silnú symboliku. Uctením si na Slavíne pamiatky tisícok sovietskych vojakov a partizánov padlých pri oslobodzovaní Slovenska i Bratislavy, chceme vyslať jasné posolstvo vďaky i pamäti,“ odznelo z úst slovenského prezidenta počas večere.

Gašparovič sa v prípitku nevyhol ani histórii bilaterálnych vzťahov, ktoré podľa neho „prešli v minulosti povznášajúcimi etapami plnými entuziazmu, ale aj rôznymi skúškami a zložitejšími peripetiami vývoja. Vracať sa k niektorým z nich nie je ľahké pre nikoho z nás.“ Za významnú a vzájomne výhodnú označil ekonomickú spoluprácu. Gašparovič pripomenul, že Európska únia vníma Ruskú federáciu ako strategického partnera a integrálnu súčasť európskeho celku. Slovenský prezident zdôraznil potrebu upevňovania vzájomnej dôvery a všestrannej spolupráce v trojuholníku Európskej únie, Spojených štátov a Ruskej federácie.

Medvedeva čakali aj aktivisti

Príchod prezidenta Ruskej federácie bol podnetom pre zorganizovanie mítingu, na ktorý verejnosť pozvala bratislavská skupina organizácie Amnesty International na Banskobystrickú ulicu pri Prezidentskom paláci. Pre prísne bezpečnostné opatrenia sa im nepodarilo dostať sa priamo pred sídlo prezidenta, na Hodžovo námestie, ktoré ešte počas dňa ohradili policajnými zátarasami.

Pred príletom čakali na ruskú hlavu štátu pred... Foto: Robert Hüttner
demonštranti Pred príletom čakali na ruskú hlavu štátu pred Prezidentským palácom aj demonštranti.

Organizátori mítingu chceli ruskému prezidentovi pripomenúť problémy s dodržiavaním ľudských práv v Rusku. Okolo šiestej sa zišla asi dvadsiatka demonštrantov s nápismi „Ľudské práva v Rusku“ v slovenčine, ruštine aj angličtine. Pred príchodom prezidenta sa presunuli na opačnú stranu paláca na Štefánikovu ulicu, kde momentálne pokojne stoja.

Od Gašparoviča dostal valašku, klobúk a opasok

Ruský prezident dostal od Ivana Gaśparoviča súpravu slovenského krištáľu aj špeciálne kazety s vínom Tereziánska frankovka z Rače a Cuveé Alibernet-Dunaj z Modry, ktoré sa vyrába z dvoch červených vín z odrôd, vyšľachtených v Sovietskom zväze a na Slovensku.

Medvedev si však od Gašparoviča odnesie aj zdobenú valašku, detviansky klobúčik a opasok, ako aj knihu o Slovensku.

Prezident Ruskej federácie Dmitrij Anatoljevič... Foto: SITA
Medvedev, gašparovič Prezident Ruskej federácie Dmitrij Anatoljevič Medvedev, prezident SR Ivan Gašparovič a jeho manželka Silvia Gašparovičová počas rozhovoru v Prezidentskom paláci.

S ruským prezidentom do Bratislavy pricestoval aj minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Viktorovič Lavrov, pomocník prezidenta Sergej Eduardovič Prichoďko, minister spravodlivosti Aleksander Vladimirovič Konovalov, minister energetiky Sergej Ivanovič Šmatko a ďalší významní predstavitelia ruských štátnych inštitúcií a podnikov. „Návšteva prezidenta Ruskej federácie by mala potvrdiť vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov a posilniť vzájomné relácie najmä v hospodárskej oblasti,“ uviedol Trubač.

V stredu čaká Dmitrija Medvedeva pracovné rokovanie s hlavou štátu. „Slovenská republika považuje Rusko za strategického partnera, či už v politickej alebo aj v hospodárskej oblasti a práve na tieto oblasti sa bude sústreďovať aj bilaterálne rokovanie hláv štátov,“ povedal hovorca prezidenta SR Marek Trubač. Prezidenti by podľa Trubača mali hovoriť aj o medzinárodnej politike, vzťahoch Ruskej federácie s EÚ a NATO a o otázkach bezpečnosti a mieru vo svete. „V diskusii sa budú venovať i energetike, doprave a vojensko-technickej spolupráci,“ informoval hovorca hlavy štátu.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev na...
Pred príletom čakali na ruskú hlavu štátu pred...
+5rezident SR Ivan Gašparovič a prezident Ruskej...
debata chyba