Za vymyslené články o škrtičovi novinár nebude potrestaný

Polícia neuspela v snahe potrestať bulvár za články o škrtičovi, ktorý v Bratislave vraždí ženy. Sudkyňa piateho bratislavského okresného súdu oslobodila redaktora denníka Plus jeden deň Karola Bustina mladšieho spod obžaloby z prečinu šírenia poplašnej správy.

22.04.2010 18:26
debata (32)

Denník uverejnil pred troma rokmi na titulnej strane spoveď ženy, ktorá „iba o vlások“ unikla škrtičovi v podzemnej garáži Opera. Na policajnej stanici sa mala potom dozvedieť, že muž zavraždil v hlavnom meste už dve ženy. Polícia tvrdila, že sú to poplašné správy a podala na novinára trestné oznámenie. Bustinovi sa pred súdom nepodarilo preukázať opak.

Nepriviedol ženu, na ktorú mal škrtič útočiť. Namiesto tohto tvrdil, že sa príbeh dozvedel od kolegyne. Tá však pred súdom povedala, že šlo o klebetu, ktorú získala od ďalšej kolegyne. Táto bývalá novinárka zase uviedla, že o útoku v garáži jej povedala pacientka, ktorej sa s nepríjemným zážitkom zverila kamarátka. Obe bývalé kolegyne popreli, že by vtedy počuli o nejakých zavraždených ženách. Kontrolným zdrojom novinára mal byť jeho známy, ktorý počul, ako sa pri susednom stole v reštaurácii o škrtičovi rozprávajú policajti.

„Články som napísal, aby sa ľudia, najmä ženy vyvarovali potenciálnych útočníkov a boli ostražitejšie,“ povedal Bustin. Podľa prokurátora bolo, naopak, úmyslom autora zvýšiť predajnosť novín. „Z dôkazov je zrejmé, že skutočnosti uvedené v článkoch boli objektívne nepravdivé a novinár o ich nepravdivosti vedel,“ vyhlásil.

Sudkyňa oslobodenie novinára zdôvodnila tým, že mu nebol preukázaný úmysel šíriť poplašnú správu medzi ľuďmi, čo je podmienka v prípade tohto prečinu. Prokurátor, ktorý žiadal finančný trest tritisíc eur a zákaz publikačnej činnosti na desať rokov, sa proti rozsudku namieste odvolal.

32 debata chyba